Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Wystawy

Mucha w Warszawie

Alfons Mucha, Tosca Alfons Mucha, Tosca
Niezwykle efektowna wystawa, której wróżę duże powodzenie.

Sztuka Czecha Alfonsa Muchy ma licznych i wiernych miłośników. Nic dziwnego, wszak jego prace stanowią kwintesencję wysmakowanego Art Nouveau. Pełne łagodnych linii, subtelnych ornamentów i wizerunków pięknych kobiet działają jak balsam na duszę. Ale owa dekoracyjność sprawiła, że jego sława szybko przeminęła, ustępując miejsca kolejnym XX-wiecznym artystycznym nurtom i kierunkom. Dopiero w ostatnich dziesięcioleciach (szczególnie po dużej wystawie w paryskim Grand Palais w 1980 r.) Mucha triumfalnie wraca do sal muzeów i galerii.

Był artystą uniwersalnym, nie unikał żadnych wyzwań. Malował, robił grafiki i biżuterię, fotografował, projektował scenografie i kostiumy teatralne, banknoty oraz plakaty (chyba najbardziej znana część jego dorobku).

Warszawska wystawa prezentuje się imponująco. Prawie 190 dzieł prowadzi przez wszystkie obszary zawodowej aktywności twórcy. W tym kilka mniej znanych, a przez to mogących zaskoczyć sympatyków jego sztuki. Na przykład projektowanych z pobudek patriotycznych i obywatelskich plakatów, które miały podtrzymywać narodową tożsamość Czechów. Czy też bardzo osobistych pasteli ukazujących nieznaną stronę jego osobowości, zdecydowanie bardziej mroczną i ekspresyjną aniżeli popularne wizerunki atrakcyjnych dam. Warto też zwrócić uwagę na studia do słynnego cyklu „Epopeja słowiańska (20 kompozycji w rozmiarze 6x8 m każda), który w całości oglądać można na zamku w Moravskym Krumlowie.

To niezwykle efektowna wystawa, której wróżę duże powodzenie.

Alfons Mucha, Muzeum Narodowe w Warszawie. Wystawa czynna do 29 lipca br. 

   
 

  

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Dorosłe kobiety z ADHD. „Zawsze miałam najwięcej uwag w dzienniczku”

W dzieciństwie ciągle słyszały: nie wierć się, przestań się bujać, owsiki masz? Albo: nie gadaj, nie przeszkadzaj, nie przerywaj. Diagnoza przyszła znacznie później.

Agnieszka Gierczak-Cywińska
30.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną