Wielce spektakularna i niezwykle atrakcyjna jest wystawa „Imagines Potestatis” zorganizowana na zamku krzyżackim w Malborku. Wystawiono na niej najcenniejsze pamiątki po zakonie krzyżackim i po tych, którzy rządzili nim przez wieki. 600 eksponatów sprowadzono z wielu słynnych muzeów świata.
Są wśród nich prawdziwe rarytasy: słynny Herbarz Złotego Runa, czyli powstały na początku XV w. manuskrypt zawierający godła i opisy rycerstwa całej Europy, czy jedyny zachowany na świecie (i stosowany do dziś) pierścień intronizacyjny zakonu. Z nowojorskiego Metropolitan Museum wypożyczono puchar z czasów bitwy pod Grunwaldem, ze Szwecji dotarła, osadzona na dwumetrowej wysokości postumencie końskim, kompletna zbroja Zygmunta Augusta – bodaj najcenniejszy obiekt na wystawie. A także mnóstwo ciekawych obrazów, grafik, monet i medali, biżuterii, militariów i insygniów władzy królewskiej.
Kto wie, czy największą atrakcją ekspozycji nie będzie jej miejsce – Wielki Refektarz zamkowy, czyli największa sala gotycka na Pomorzu. Będzie ona udostępniona publiczności po raz pierwszy od 25 lat. Nic więc dziwnego, że na liście gości wernisażu wystawy znalazł się obecny (a 67 w historii) mistrz zakonu (tak, tak, takowy istnieje) – ksiądz Bruno Platter. Jednak tym razem jego misja jest absolutnie pokojowa.
Imagines Potestatis. Insygnia i znaki władzy w Królestwie Polskim i Zakonie Niemieckim, Muzeum Zamkowe w Malborku, wystawa czynna do 30 września.