Sentymentalni Polacy

Romantycy woleli mężatki
Rozmowa z prof. Wiesławem Rzońcą, literaturoznawcą, o tym, czy prawdziwie romantyczna miłość jest patologią psującą relacje i owocującą hipokryzją.
„Romantyczna kobieta to mgielna istota, podczas gdy mężczyzna jest silny i bezkompromisowy, przejęty ideałem posłannictwa”.
TongRoASIA Lewis Lee/PantherMedia

„Romantyczna kobieta to mgielna istota, podczas gdy mężczyzna jest silny i bezkompromisowy, przejęty ideałem posłannictwa”.

Joanna Drosio-Czaplińska: – W walentynki zawsze w telewizji dominują komedie romantyczne. Ogląda je pan?
Prof. Wiesław Rzońca: – Nie, drażnią mnie.

Dlaczego?
Bo sprzedawana w nich miłość romantyczna jest tanim i ckliwym sentymentalizmem. Nie ma nic wspólnego z miłością, która za czasów romantyków była wielką wartością. Kultura amerykańska zbanalizowała myślenie o miłości, spłyciła do granic możliwości duchowość tamtej epoki. To była pierwsza epoka nacechowana psychologicznie. Tak niepodobna do naszych czasów, że aż nieczytelna. Jesteśmy spadkobiercami romantyzmu w różnych sferach życia duchowego, mentalności, wartości i mamy przyjemność nie zdawać sobie z tego sprawy.

Serduszka, świece, kwiaty, miłe gesty i słowa – to dziś romantyczne symbole.
Taki wizerunek zawdzięczamy sentymentalizmowi, czyli końcówce oświecenia i Jeanowi-Jacques’owi Rousseau. To sposób myślenia o miłości, która kończy się happy endem, jakże obcy romantyzmowi, w którym miłość jest tragiczna. Ten wzorzec jest obecny w literaturze aż do XX w. Chyba dopiero Hollywood, tanie romanse (harlequiny) i południowoamerykańskie seriale zaczęły pokazywać szczęśliwe finały, choć ten model, podobnie jak romantyczny, jest równie nieprawdziwy, wręcz patologiczny.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną