Ludzie i style

Dyktatura przepychu

Co rządzi gustem satrapów

Podkijowska rezydencja głównego prokuratora Ukrainy Wiktora Pszonki Podkijowska rezydencja głównego prokuratora Ukrainy Wiktora Pszonki Konstantin Chernichkin/Reuters / Forum
Okazuje się, że w pomysłach na urządzenie sobie domów, sypialni i ogrodów satrapowie wszystkich kontynentów wykazują zaskakujące podobieństwa.
Apartament Aishy, córki Muammara Kadafiego, w Trypolisie.Goran Tomasevic/Reuters/Forum Apartament Aishy, córki Muammara Kadafiego, w Trypolisie.

Możliwość nieograniczonego korzystania z funduszy oraz rozlicznych dóbr materialnych rodzi pokusy dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, utrwalania po wsze czasy w narodzie pamięci o sobie, z reguły poprzez stawianie monumentalnych gmachów lub pomników. Klasycznym przykładem tych pierwszych jest liczący sobie 1100 pomieszczeń gmach Pałacu Parlamentu postawiony w Bukareszcie przez Nicolae Ceauescu. Tych drugich – liczne posągi Turkmenbaszy Nijazowa, który rządził przez półtorej dekady Turkmenistanem.

Polityka 10.2014 (2948) z dnia 04.03.2014; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Dyktatura przepychu"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021