Ludzie i style

Książeczka życzeń i zażaleń

Awantura o bezpłatną książkę dla najmłodszych

W 2013 r. blisko 80 tys. pakietów Pierwsza Książka Mojego dziecka (książka plus płyta DVD z filmem edukacyjnym i kołysankami) trafiło do matek noworodków w ponad 90 proc. szpitali położniczych w całym kraju. W 2013 r. blisko 80 tys. pakietów Pierwsza Książka Mojego dziecka (książka plus płyta DVD z filmem edukacyjnym i kołysankami) trafiło do matek noworodków w ponad 90 proc. szpitali położniczych w całym kraju. Stanisław Ciok, Getty Images, Fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom
Przeciwko nowemu, darmowemu elementarzowi zaprotestowali wydawcy. Przeciwko pierwszej bezpłatnej książce dla niemowlaków i ich mam – autorzy innych książek dla dzieci.
PKMD stała się przedmiotem krytyki ze strony środowiska autorów i ilustratorów książek dla dzieci.Stanisław Ciok, Getty Images, Fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom PKMD stała się przedmiotem krytyki ze strony środowiska autorów i ilustratorów książek dla dzieci.

Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom rozpoczęła przygotowania do wydania „Pierwszej książki mojego dziecka” (PKMD) już w 2008 r. Chodziło o to, by rodzicom, w momencie ich największego zaangażowania, czyli narodzin dziecka, dać książkę adresowaną i do rodzica (teksty edukacyjne), i do dziecka (proste wierszyki-rymowanki służące osłuchaniu się malucha z językiem, pomagające poznawać świat i podstawowe słownictwo).

Fundacja przeprowadziła konkurs na ilustracje. Spośród 9 ilustratorów zwyciężył jedyny obcokrajowiec – Ilia Bereznickas, litewski grafik, którego projekty jury uznało za najbardziej odpowiednie dla małych dzieci. W 2010 r. za pieniądze prywatnego sponsora fundacja wydrukowała partię próbną – 400 egz. – i rozprowadziła ją wśród rodziców małych dzieci – nauczycieli, artystów, bibliotekarzy, urzędników, a także matek odbywających karę więzienia. Książka zyskała powszechne uznanie, a konsultacje z psychologami i pedagogami pozwoliły dopracować teksty edukacyjne dla rodziców. W 2013 r. blisko 80 tys. pakietów PKMD (książka plus płyta DVD z filmem edukacyjnym i kołysankami) trafiło do matek noworodków w ponad 90 proc. szpitali położniczych w całym kraju. Zewsząd napłynęły pozytywne oceny i deklaracje gotowości do dalszej współpracy.

W 2013 r. fundacja dostała od ministra kultury 800 tys. zł na projekt PKMD. Żeby jednak książka dotarła do każdej mamy w ciągu całego roku, potrzeba byłoby ok. 3,5 mln zł. W Polsce rodzi się ostatnio ok. 380 tys. dzieci rocznie, a koszt jednego egzemplarza książki z płytą i dostarczeniem do szpitali położniczych to ok. 9 zł (plus koszty przetargu, obsługi prawnej, licencji, promocji). Na ten rok na PKMD minister przeznaczył kolejne 800 tys. zł. Bezpłatne rozdawanie „Pierwszej książki...” w szpitalach zacznie się jesienią.

Polityka 24.2014 (2962) z dnia 10.06.2014; Ludzie i style; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Książeczka życzeń i zażaleń"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020