Ludzie i style

Hamulcowy

Człowiek, który zatrzymał igrzyska w Krakowie

Rolę przodownika olimpijskiego sprzeciwu Tomasz Leśniak wziął z własnej nieprzymuszonej woli. Rolę przodownika olimpijskiego sprzeciwu Tomasz Leśniak wziął z własnej nieprzymuszonej woli. Paweł Ulatowski
Olimpijskie marzenia Krakowa zatrzymały się na skromnej osobie Tomasza Leśniaka. Aktywisty miejskiego, socjologa, sympatyka lewicy. Który teraz zamierza pójść w lokalną politykę.
Nadzwyczajna sesja rady miasta w sprawie referendum na ZIO 2022.Beata Zawrzel/Reporter Nadzwyczajna sesja rady miasta w sprawie referendum na ZIO 2022.

Szczupły, blady, przygarbiony, nieco flegmatyczny, w ciemnej bluzie z kapturem i w okularach. Typ naukowca. Mówi cicho, rzadko patrzy w oczy, nie gestykuluje, nie ma w nim pewności siebie. Tak wygląda lider ruchu protestu, który zatrzymał pochód Krakowa ku igrzyskom olimpijskim. Spektakularnej imprezie o budżecie szacowanym na kilkanaście miliardów złotych.

Przy pierwszym kontakcie Tomasz sprawia wrażenie przygaszonego, zwłaszcza na tle wyrazistych osób wywodzących się ze środowisk alternatywnych i lewicowych, mocno zaangażowanych w obalenie projektu igrzysk w Krakowie – mówi mecenas Arkadiusz Radwan z Instytutu Allerhanda, wspomagający Leśniaka w sądowym sporze z krakowskim magistratem. – Ale gdy przyszło do konkretnej pracy, okazał się merytoryczny, konsekwentny i skuteczny.

Najlepszym dowodem jego skuteczności jest wynik referendum: 70 proc. głosujących krakowian przeciw igrzyskom.

Rolę przodownika olimpijskiego sprzeciwu Leśniak wziął z własnej nieprzymuszonej woli. Był koniec 2012 r., akurat wrócił do Polski po dwuletnim pobycie na stypendium w Essex (zgłębiał tam teorię polityki). Rozpoczęty doktorat z socjologii na UJ nie okazał się przesadnie absorbujący, miał sporo wolnego czasu. W tym samym okresie olimpijski projekt dla Krakowa zaczął przybierać konkretne kształty, a Tomasza zdziwiło, że temat nie wywołuje publicznej debaty i że lokalni politycy forsujący ideę nie mają w planach konsultacji społecznych.

Polityka 24.2014 (2962) z dnia 10.06.2014; Ludzie i Style; s. 87
Oryginalny tytuł tekstu: "Hamulcowy"
Reklama