Ludzie i style

Gala architektury

Laureaci Grand Prix z dyplomami. Od lewej – Marcin Mostafa (WWAA), Jan Sukiennik (137kilo) i Natalia Paszkowska (WWAA). Laureaci Grand Prix z dyplomami. Od lewej – Marcin Mostafa (WWAA), Jan Sukiennik (137kilo) i Natalia Paszkowska (WWAA). Tadeusz Późniak / Polityka
W ubiegłym tygodniu już po raz trzeci wręczyliśmy Nagrody Architektoniczne POLITYKI.
Rainer Mahlamäki, projektant Muzem Historii Żydów Polskich.Peter Andrews/Reuters/Forum Rainer Mahlamäki, projektant Muzem Historii Żydów Polskich.

Finałowa gala odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie – budynku, którego projekt znalazł się zresztą w finale tegorocznego konkursu. Uroczystość poprowadzili redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński oraz krytyk sztuki Piotr Sarzyński. Na scenie gratulacje z rąk prowadzących odebrały reprezentacje pięciu pracowni: Ultra Architects, JEMS Architekci, WWAA, 137kilo, Riegler Riewe Architekten oraz projektant Muzeum Historii Żydów Polskich prof. Rainer Mahlamäki i – wspierająca projekt z polskiej strony – prof. Ewa Kuryłowicz z pracowni Kuryłowicz&Associates. Decyzją jury laureatem Grand Prix Nagrody za 2013 r. zostały pracownie WWAA i 137kilo za projekt Służewskiego Domu Kultury w Warszawie. Jury doceniło architekturę tworzoną nie tylko na ludzką skalę, ale i służebną wobec potrzeb mieszkańców. Tymczasem internauci w równoległym plebiscycie na portalu Polityka.pl najwięcej głosów oddali na Muzeum Historii Żydów Polskich, którego projekt był chwalony także przez profesjonalne jury m.in. za symbolikę i doskonałe wkomponowanie bryły budynku w sąsiadujące z nią osiedle, za niezwykłe połączenie skromności na zewnątrz z dekonstruktywistycznym rozmachem wnętrz, a także fakt, że jeszcze nieotwarte muzeum stało się ikoną miasta. Wśród gości pojawili się nominujący do nagrody – najwybitniejsi architekci i urbaniści, krytycy architektury, przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz ładu w przestrzeni publicznej, jurorzy Nagrody (m.in. Grzegorz Buczek – wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, Feliks Falk – reżyser, scenarzysta, absolwent ASP w Warszawie, Marek Kościkiewicz – muzyk, producent, absolwent warszawskiej ASP, Ewa P. Porębska – redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”, Krzysztof Sołoducha – redaktor naczelny portalu Sztuka Architektury, Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, Jarosław Trybuś – krytyk architektury, zastępca dyrektora ds.

Polityka 24.2014 (2962) z dnia 10.06.2014; Ludzie i Style; s. 94
Reklama