Ludzie i style

Nos ma głos

Co ma język do zapachów?

Zmysł węchu można ćwiczyć. Tu szkoła perfumiarska w Grasse we Francji. Zmysł węchu można ćwiczyć. Tu szkoła perfumiarska w Grasse we Francji. Robb Kendrick/Aurora Photos / CZARNY KOT
Przedstawiciele niektórych społeczności tradycyjnych lepiej rozpoznają zapachy niż mieszkańcy Zachodu. Czy na wrażliwość ich nosów wpływa środowisko, w jakim żyją, czy język, w jakim mówią?
Trudno nazywać zapachy i bra­kuje nam wyspecjalizowanego słownictwa, bo sygnały węchowe są niedostępne dla obszarów językowych w mózgu.Michael Buholzer/Reuters/Forum Trudno nazywać zapachy i bra­kuje nam wyspecjalizowanego słownictwa, bo sygnały węchowe są niedostępne dla obszarów językowych w mózgu.

Sprawdzając świeżość sera, możemy polegać na swoim nosie albo patrzeć na datę przydatności do spożycia. Większość zdaje się bardziej na wzrok niż węch. Po pierwsze dlatego, że ser „śmierdzi”, więc nie mamy ochoty go wąchać, po drugie – filozofowie i naukowcy od Kanta, przez Darwina, po Stevena Pinkera przekonują, że nasze powonienie jest najsłabszym i najmniej przydatnym ze zmysłów. Choć w genach mamy zakodowaną wrażliwość na zapachy, to w porównaniu z innymi ssakami jest ona mizerna.

Polityka 25.2014 (2963) z dnia 15.06.2014; Ludzie i style; s. 95
Oryginalny tytuł tekstu: "Nos ma głos"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021