Ludzie i style

Łzy błazna

Robin Williams: smutek komika

Williams pochodził z wykształconej, dobrze sytuowanej rodziny z Chicago, ale młodość spędził w północnej Kalifornii. Williams pochodził z wykształconej, dobrze sytuowanej rodziny z Chicago, ale młodość spędził w północnej Kalifornii. Jay Paul / Getty Images
Robin Williams był jednym z najbardziej niezwykłych komików. Od kilku dekad zmagał się z depresją i uzależnieniami. Jego samobójcza śmierć w wieku 63 lat wstrząsnęła światem.
„Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Petera Weira (1989 r.)EAST NEWS „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Petera Weira (1989 r.)

W 37-letniej karierze aktorskiej Robin Wil­l­i­ams zagrał w ponad stu filmach. W samej Ameryce zarobiły one 3,1 mld dol. Większość to klasyka kina familijnego i rozrywkowego. Aby stworzyć niezapomniane role, niekoniecznie musiał się pokazywać. Wystarczył głos. Miał wybitne, nieznane u nas osiągnięcia w dubbingu („Aladyn”). Największą popularność przyniosły mu jednak bajki, w których fantastycznie sprawdzał się w roli niewinnych, wyrośniętych dzieci („Zabaweczki”).

Czytaj także

Ja My Oni

Czym są uczucia między robotami a ludźmi?

Jak autorka niemieckiego „Die Zeit” próbowała zaprzyjaźnić się ze „sztucznym inteligentem”, Botrisem.

Ana Mayr, [tł.] Adam Krzemiński
14.05.2019