Cen jakich produktów (lub usług) szukają w Google mieszkańcy różnych krajów świata
Krótko mówiąc: rozmaitych. Jednych interesuje koszt wynajęcia myśliwca, innych ceny piwa, paliwa, podróży. A jeszcze inni chcieliby wiedzieć, czy stać ich na… niewolnika.
.
Fixr/mat. pr.

.

Pytamy nasze wyszukiwarki o najróżniejsze rzeczy, m.in. o ceny różnych usług i produktów. Na podstawie naszych zapytań Google tworzy algorytmy i podsuwa gotowe sugestie – sporządzone w oparciu o wpisywane przez innych użytkowników statystyczne frazy.

Nim zatem wybierzemy opcję „Szukaj”, wyszukiwarka już spróbuje odgadnąć, czego potrzebujemy się dowiedzieć. Oczywiście nie zawsze trafnie. Twórcy wyszukiwarek zachowują jednak optymizm i są zdania, że już na podstawie informacji, które podrzucamy w formie zapytań, da się coś opowiedzieć – o nas, o świecie, kraju naszego pochodzenia itp.

Z podobnego założenia wychodzą twórcy serwisu Fixr, autorzy poniższych map. Obiektem ich badań było uzupełnienie frazy „Ile kosztuje… (produkt lub usługa)” we wszystkich miejscach na świecie. I nawet jeśli Google bywa omylny i czasem nie odzwierciedla rzeczywistości, ale ją kreuje – jak sądzą sceptycy – coś nam jednak o nas samych opowiada. W zaskakujący niekiedy sposób.

Niektóre narody mają zatem podobne zmartwienia – szukają cen żywności albo benzyny. Najczęściej w tych wyborach uwidaczniają się jednak różnice kulturowe. Swoją rolę odgrywają demografia, warunki gospodarcze, położenie geograficzne, a czasem wyznanie (Hindusi szukają np. cen… krów).

Gdy mieszkańcy Chin poszukują danych dotyczących elektroniki (a zaznaczmy, że tamtejszy rząd blokuje rozmaite usługi Google), Brazylijczycy szukają cen… wynajęcia prostytutek (o problemach z prostytucją w tym rejonie było głośno podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w 2014 r.). Irlandczycy zaś sprawdzają, czy zdołają pokryć koszty… pogrzebów (przyrost naturalny oscyluje tam na poziomie 0,2 proc.). Co interesuje Polaków? Powodów do wstydu nie ma – szukamy głównie kosztów podróży.

Ciekawe swoją drogą, że gdy w polskim Google wpisze się frazę „Ile kosztuje podróż…” – wyszukiwarka podpowiada: „do Chorwacji”, „do Indii”, „do Dubaju” albo… „w kosmos”. Czyżby te destynacje Polacy upodobali sobie w szczególności?

„Ile kosztuje…” – we wszystkich krajach świata:

1. Europa (powiększ

.
Fixr/mat. pr.

.

2. Azja (powiększ

.
Fixr/mat. pr.

.

3. Ameryka Północna (powiększ)

.
Fixr/mat. pr.

.

 5. Ameryka Południowa (powiększ

.
Fixr/mat. pr.

.

6. Afryka (powiększ

.
Fixr/mat. pr.

.

 7. Australia (powiększ)

.
Fixr/mat. pr.

.

9. Antarktyda (powiększ)

.
Fixr/mat. pr.

.

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną