Ludzie i style

Zaścianek Polski **

Siedlce, ul. Asłanowicza 17, tel. 25 631 02 29

Droga z Pułtuska przez Wyszków i Węgrów do Siedlec jest (zwłaszcza na przełomie wiosny i  lata) przepiękna. Fragmenty leśne, wijący się Liwiec, który przejeżdża się kilkakrotnie, olbrzymie łąki – powodują, ze droga nie męczy, a odpręża. Mijane wsie są zadbane i znać ich zamożność.

W Siedlcach na popas należy zatrzymać się przy ulicy Asłanowicza. Tu bowiem mieści się niewielki lokal o całkiem sporej już renomie. Zaścianek Polski jest bowiem częścią Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

Pomysł ten narodził się w szwedzkiej Skanii i na duńskiej wyspie Bornholm w 1995 r. Inicjatywa szybko spotkała się z dużym zainteresowaniem wielu regionów europejskich, które dbają o to, by zaoferować mieszkańcom oraz turystom wyborną w smaku, wyjątkową regionalną żywność.

Organizacja zrzesza dwadzieścia pięć regionów europejskich. Głównym ich celem jest promocja regionalnej żywności opartej na lokalnych zasobach. W obrębie regionów funkcjonuje też zrzeszenie producentów, przetwórców oraz dystrybutorów regionalnej żywności. Ponieważ dziedzictwo kulinarne jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego, Europejska Sieć Dziedzictwa Kulinarnego tworzy wizerunek i promuje region, przyczynia się także do rozwoju przedsiębiorczości i tworzy płaszczyznę do współpracy dla wielu przedsiębiorstw w regionie, które m.in. promują mazowiecką żywność.

Zaścianek Polski to niewielki lokal urządzony ze smakiem. Niewygórowane ceny powodują, że wśród gości sporą grupę stanowią mieszkańcy Siedlec dysponujący niezbyt grubym portfelem. Sympatyczna obsługa zajmuje się nimi z taką sama troską co tymi, którzy są w stanie zostawić w Zaścianku spore napiwki.

Wśród kilku zup widniejących w karcie specjalnie promowany jest żurek staropolski (12 zł) z białą kiełbasą i jajkiem na twardo. Ta klasyczna polska zupa w siedleckim wariancie jest niezwykle aromatyczna i naprawdę bardzo smaczna. Nie ustępuje żurkowi w niczym rosół z kołdunami (13 zł). Zwłaszcza kołduny są godne pochwały. Ich farsz, w którym przeważa aromat i smak baraniny, jest po prostu najwyższej klasy.

Wielkie wrażenie robi sznycel olbrzym w chrupiącej panierce (18 zł), podawany z sałatką ziemniaczaną. Sznycel przekracza swymi rozmiarami wielkość talerza, a jego delikatność rozmiarowi dorównuje.

Dumą Zaścianka są niewątpliwie pierogi (12 zł). Jest ich wiele rodzajów: ruskie, z mięsem, z kapustą i grzybami, z soczewicą. Są też pięknie nazwane swojskie bęcwały, czyli pyzy nadziewane mięsem.

Obiad w Zaścianku byłby jednym pasmem kulinarnej rozkoszy, gdyby nie zarządzenie szefostwa zabraniające podawania gościom pierogów kilku gatunków w jednej porcji. I nie ma znaczenia, że wszystkie one kosztują tyle samo. Albo się zamawia ruskie, albo z mięsem, albo z kapustą. Zmieszanie ich na jednym talerzu może bowiem wprowadzić takie zamieszanie w kuchni, że obsługa nie da sobie z tym rady.

Pierogi bowiem leżą w osobnych woreczkach – zgromadzone według farszu. Dziwna to zasada. Powoduje ona jednak, że Zaścianek otrzymuje dyplom POLITYKI z dwoma, a nie trzema gwiazdkami.

*

Siedlce, ul. Asłanowicza 17
tel. 25 631 02 29
www.zascianekpolski.eu

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Grzechy główne biskupów

Episkopat Polski. 99 czynnych biskupów. W październiku pojadą do Watykanu zdać papieżowi Franciszkowi relację z sytuacji w kraju. Czy wrócą z dymisjami? Czy też opleceni wspólnotą interesów i omertą przetrwają i ten kryzys?

Katarzyna Kaczorowska, Joanna Podgórska
18.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną