Afera wokół portalu Ashley Madison: zdradzający podwójnie oszukani

Jak zdradzono zdradzających
Firma ułatwiająca skok w bok stała się ofiarą hakerów. Obnażyli prywatność milionów osób i rzeczywistość serwisu randkowego, w którym męską większość zabawiają rozmową kobiety-roboty.
Nie jest zaskoczeniem obecność wśród ujawnionych użytkowników Ashley Madison fanatyków i religijnych celebrytów.
Piotr Socha/Polityka

Nie jest zaskoczeniem obecność wśród ujawnionych użytkowników Ashley Madison fanatyków i religijnych celebrytów.

Sprawy techniczne nie mają większego znaczenia dla ludzi, których nazwiska, adresy domowe, mailowe i opisy preferencji seksualnych trafiły do sieci.
Piotr Socha/Polityka

Sprawy techniczne nie mają większego znaczenia dla ludzi, których nazwiska, adresy domowe, mailowe i opisy preferencji seksualnych trafiły do sieci.

Sposób ochrony niektórych wrażliwych danych, wpisywanych w konta Ashley Madison, krytykowany był bez litości.
Piotr Socha/Polityka

Sposób ochrony niektórych wrażliwych danych, wpisywanych w konta Ashley Madison, krytykowany był bez litości.

audio

AudioPolityka Urszula Schwarzenberg-Czerny - Jak zdradzono zdradzających

Idea Ashley Madison była prosta: ułatwić zdradę. Czyli umożliwić ludziom w stałych związkach znalezienie partnera seksualnego na boku. W lipcu dane użytkowników serwisu – pozwalające na szybką identyfikację i dające wiedzę o preferencjach seksualnych 37 mln osób – zaczęli jednak udostępniać w sieci hakerzy.

Wśród poszkodowanych mogło być kilka tysięcy Polek i Polaków. Tyle tylko, że niekoniecznie osób z krwi i kości. Szacuje się bowiem, że na liście ofiar znalazło się ok. 70 tys. kobiet-botów. Czyli sztucznych profili, które automatycznie zaprogramowanymi tekstami zagadywały klientów. Kilkadziesiąt milionów mężczyzn ryzykowało więc życie prywatne, by na portalu kontaktować się nieświadomie m.in. z botami. Na domiar złego te tzw. anioły zajmowały się tu przede wszystkim wyłudzaniem od nich pieniędzy (mężczyźni płacili za każdą wysłaną do nich wiadomość).

Atak hakerski na serwis randkowy nie musiał być wirtualnym wymierzeniem kary za niemoralne zachowanie. Włamywacze – The Impact Team (ang. Grupa Uderzeniowa) – uzasadniali go wprawdzie w ten sposób w oficjalnym oświadczeniu, ale równie dobrze mogli dokonać osobistej zemsty na pracownikach serwisu.

Charakter ataku może tłumaczyć fakt, że hakerzy ujawnili maile z konta dyrektora generalnego serwisu Noela Bidermana. Ich treść przeczy temu, o czym wcześniej zapewniał: że żony nigdy nie zdradził, mimo że kierował stroną reklamującą się hasłem „Życie jest krótkie. Wdaj się w romans”. Po kompromitującym wycieku z życia prywatnego Biderman ustąpił ze stanowiska. Zrobił to jednak dopiero półtora miesiąca po tym, jak doszło do złamania zabezpieczeń portalu. W tym czasie przyjął taktykę wpuszczania do sieci bagatelizujących sytuację oficjalnych stanowisk firmy.

O tym, że celem samych hakerów mogła być zemsta, mówią wprost jej pracownicy. Poza tym w pliku tekstowym towarzyszącym wykradzionym danym znalazło się zdanie: „Jak na firmę, która obiecuje pełną dyskrecję, zabezpieczaliście się tak, jakbyście w ogóle się nie starali, jakbyście myśleli, że nigdy nikogo nie wkurzyliście”. Brzmi jak rozprawa z osobistym wrogiem.

Maile, które pogrążyły Bidermana, znalazły się dopiero w trzecim, ostatnim dużym zrzucie danych do sieci. Do wycieku mogłoby w ogóle nie dojść, bo przed samym atakiem, który nastąpił w lipcu, hakerzy dali prowadzonej przez Bidermana firmie Avid Life czas, by dobrowolnie usunęła portal ashleymadison.com z sieci. Ponieważ pracownicy nie wywiązali się z wyznaczonego przez szantażystów terminu, anonimowi włamywacze przystąpili do ataku i przez trzy tygodnie niezauważeni zbierali dane z serwerów portalu.

Pod koniec lipca ujawnili informacje pozwalające zidentyfikować wielu użytkowników Ashley Madison: ich imiona, nazwiska, maile, adresy domowe... W liście towarzyszącym kompromitującym danym włamywacze próbowali dotkniętych wyciekiem pocieszać, twierdząc, że z sideł, jakie założyli, ujdą oni przecież z życiem. Problem w tym, że teraz w każdej chwili mogą łatwo stać się celem szantażu.

Z kolei Ashley Madison, które nie cieszyło się wcześniej wśród serwisów randkowych wyjątkowo dużą popularnością, mimo utraty dyrektora generalnego i absolutnej kompromitacji jego pracowników ma działać nadal. Choć przed atakiem ludzie związani z serwisem wiedzieli, że na swoich zabezpieczeniach danych mogą polegać – jak to ładnie ujęła dziennikarka „The Guardian” Lucy Mangan – równie dobrze co na przegniłych sznurkach hamaka plażowego. I że w przypadku zapowiedzianego przez hakerów ataku będzie im grozić w Stanach Zjednoczonych tsunami wielomilionowych pozwów.

Okazuje się, że – przynajmniej według informacji z firmy – od czasu nagłośnienia sprawy na stronę loguje się tygodniowo kilkadziesiąt tysięcy nowych użytkowników. W tym podobno zastępy dotąd skromnie reprezentowanych kobiet. Jeżeli to prawda, najlepiej podsumowuje to słynne szorstkie zdanie wypowiedziane kilkadziesiąt lat temu przez amerykańskiego dziennikarza Henry’ego Louisa Menckena: „Nikt jeszcze nigdy nie zbankrutował, nie doceniając amerykańskiej inteligencji”.

Sposób ochrony niektórych wrażliwych danych, wpisywanych w konta Ashley Madison, krytykowany był bez litości. Najpierw przez samych hakerów, a potem przez niezależnych ekspertów. The Impact Team ujawniło, że największym wyzwaniem było przygotowanie ataku tak, by nie zostać zauważonym i nie zostawić po sobie żadnych śladów.

Jedynym zabezpieczeniem na Ashley Madison było przechowywanie w osobnych miejscach zakodowanych haseł i adresów mailowych używanych do logowania. Administratorzy portalu magazynowali też standardowo cztery ostatnie numery z kart kredytowych, gromadząc powiązane z nimi adresy domowe.

Czytaj także

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną