Koniec legendy Trójkąta Bermudzkiego

Trójkąt, którego nie było
Zaginięcie bez śladu amerykańskich samolotów wojskowych dało początek jednej z największych legend XX w. Dziś widać jej koniec.
MK/Polityka

Zaginięcie pięciu Avengerów 5 grudnia 1945 r. stało się kamieniem węgielnym jednego z największych mitów XX w. – legendy Trójkąta Bermudzkiego.
US Navy/Wikipedia

Zaginięcie pięciu Avengerów 5 grudnia 1945 r. stało się kamieniem węgielnym jednego z największych mitów XX w. – legendy Trójkąta Bermudzkiego.

W filmie „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” pojawia się wątek zaginionych na Bermudach lotników.
Columbia Pictures/EAST NEWS

W filmie „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” pojawia się wątek zaginionych na Bermudach lotników.

Dokładnie 10 minut po czternastej 5 grudnia 1945 r. z bazy wojskowej Fort Lauderdale na Florydzie poderwało się pięć jednosilnikowych samolotów bombowo-torpedowych typu Grumman TBF Avenger. W czterech maszynach siedziało po trzech lotników, a w jednej załoga była niekompletna. Brakowało kaprala Allana Kosnara, który zwrócił się do przełożonych o wyłączenie go z misji z przyczyn osobistych i prośba została rozpatrzona pozytywnie. Dzięki temu uratował życie.

Avengery, odbywające lot szkoleniowy oznaczony numerem 19, ruszyły na wschód w kierunku Bahamów, by w pobliżu rafy koralowej odbyć trening bombardowań z niskiego pułapu. Ale głównym ich celem miało być ćwiczenie tzw. nawigacji zliczeniowej. Z grubsza polega ona na odczytywaniu z pokładowych przyrządów kursu, prędkości oraz długości lotu i na tej podstawie obliczaniu przebytej drogi, a następnie przeniesieniu tych danych na mapę, by wyznaczyć aktualne położenie samolotu.

Całą grupą dowodził tego dnia porucznik Charles C. Taylor, doświadczony instruktor i weteran niedawno zakończonej drugiej wojny światowej, mający na swoim koncie wylatane ok. 2,5 tys. godzin. Reszta pilotów miała niewielkie doświadczenie: w sumie 300 godzin spędzonych za sterami, wśród których tylko 60 godzin w bombowcach Avenger. Choć tego dnia morze nie było zbyt spokojne, zwiastując pogorszenie pogody, nic nie zapowiadało tragicznego finału szkolenia.

Po godzinie 16 komunikaty radiowe wymieniane między członkami lecącej grupy Avengerów, słyszane m.in. w bazie Fort Lauderdale oraz przez inne samoloty, zaczęły robić się coraz bardziej nerwowe. Można z nich było wywnioskować, że piloci nie są pewni, gdzie dokładnie się znajdują. Ponadto porucznik Taylor informował o problemach z kompasami w swojej maszynie. O godzinie 18.20 ostatni raz usłyszano meldunek dowódcy, mówiącego, że samoloty lecą zwartą grupą, ale kończy im się paliwo i nadal nie widzą lądu.

Dzięki temu, że sygnał radiowy grupy odbierały inne maszyny, udało się ustalić przybliżony obszar, w którym – w momencie urwania się łączności – znajdowało się pięć Avengerów. Miał on kształt koła o średnicy ponad 160 km, znajdującego się na północ od Bahamów i na wschód od wybrzeża Florydy.

Mimo coraz bardziej pogarszającej się pogody i zapadającego zmroku z najbliżej położonej bazy wojskowej – Banana River Naval Air Station – na poszukiwania ruszyły dwie potężne latające łodzie patrolowe Martin PBM Mariner, czyli samoloty przystosowane do startu i lądowania na wodzie. O godz. 19.30, krótko po starcie, jedna z nich nadała rutynowy meldunek radiowy i od tamtej pory słuch po niej zaginął. O 21.15 tankowiec płynący w rejonie poszukiwań zauważył płomienie strzelające w niebo na wysokość ok. 30 m. Coś paliło się intensywnie na morzu przez 10 minut, ale gdy statek popłynął w tym kierunku, nie dostrzegł żadnych rozbitków ani fragmentów samolotu. Na powierzchni wody widać za to było plamy paliwa i oleju. Na pokładzie samolotu Mariner znajdowało się 13 członków załogi. Poszukiwania prowadzone w następnych dniach – zarówno ofiar katastrofy latającej łodzi, jak i pięciu zaginionych bombowców Avenger – nie dały żadnych rezultatów.

Tak więc dokładnie 70 lat temu Amerykanie, w ciągu kilku godzin i w warunkach pokoju, stracili u swoich wybrzeży aż sześć samolotów wojskowych i 27 lotników. To zdarzenie było mocnym wstrząsem, tym bardziej że maszyny wraz z załogami – nie licząc Marinera, który najprawdopodobniej eksplodował – po prostu znikły bez śladu. „Tak, jakby ktoś porwał je na Marsa” – stwierdzili podobno wojskowi badający katastrofę. Chyba nie przypuszczali, że to zdanie będzie kiedyś potraktowane dosłownie.

Diabelskie wody

Tragiczne wydarzenia z 5 grudnia 1945 r. stały się kamieniem węgielnym jednego z największych mitów XX w. – legendy tzw. Trójkąta Bermudzkiego. To duży obszar na oceanie Atlantyckim w kształcie trójkąta, którego wierzchołki (najczęściej, bo można spotkać różne warianty) wyznaczają: południowy kraniec Florydy, Puerto Rico i Bermudy. Ale zanim go wymyślono, w prasie amerykańskiej lat 50. ubiegłego wieku – głównie w tanich magazynach wypełnionych sensacją i fantastyką – pojawiały się teksty dotyczące wód w pobliżu Bermudów, gdzie bez wieści giną statki i samoloty, jak te z lotu szkoleniowego nr 19. Pierwszą osobą, która posłużyła się nazwą Trójkąt Bermudzki, był amerykański dziennikarz Vincent Gaddis, pracujący dla prowincjonalnych rozgłośni radiowych i gazet w stanie Indiana. W lutym 1964 r. na łamach „Argosy” – wydawanego na kiepskim papierze czasopisma wypełnionego historiami kryminalnymi, przygodowymi, fantastyką i lekką erotyką – ukazał się jego artykuł zatytułowany „The Deadly Bermuda Triangle” (Śmiertelny Trójkąt Bermudzki).

Dwa lata później wyszła już cała książka Gaddisa zatytułowana „Invisible Horizons. True Mysteries of the Sea” (Niewidoczne horyzonty. Prawdziwe tajemnice morza), której rozdział 13. brzmiał złowieszczo „The Triangle of Death” (Trójkąt śmierci). W następnych latach ruszyła już cała lawina publikacji, wśród których największą popularność zyskało dzieło Charlesa Berlitza (nauczyciela języków, którego dziadek założył znaną sieć szkół Berlitz) „The Bermuda Triangle”, sprzedane w ponad pół milionie egzemplarzy i figurujące przez siedem miesięcy na liście bestsellerów dziennika „The New York Times”.

Autorzy powyższych dzieł zgodnie dowodzili, że we wspomnianym obszarze wyznaczonym przez trzy linie tworzące trójkąt dzieją się dziwne rzeczy. Mianowicie liczba przypadków zaginięć bez wieści statków i samolotów znacznie przewyższa średnią z innych akwenów. Miało tam dojść do przynajmniej 200 tajemniczych katastrof i zniknięć.

Wyjaśnień fenomenu tego złowieszczego rejonu przedstawiano wiele: od prób poszukiwania bardziej racjonalnych po hipotezy, że teren ten z jakichś powodów upodobała sobie obca cywilizacja i porywa tam ludzi wraz z wytworami naszej techniki. Równie niekonwencjonalny pomysł mieli autorzy doszukujący się na obszarze Trójkąta Bermudzkiego opisywanej przez Platona mitycznej Atlantydy. Pośredni dowód na rzecz tej hipotezy stanowiła podwodna struktura składająca się z kamieni i odkryta u wybrzeży jednej z wysp Bahamów, Bimini. Ze względu na kształt nazwano ją Drogą Bimini lub Murem Bimini, choć nie ma żadnych dowodów, by powstała w nienaturalny sposób. Ale to dla poszukiwaczy paranormalnych tajemnic nie miało większego znaczenia. Ich zdaniem zaawansowana technologia zatopionej Atlantydy zaburza pracę urządzeń pokładowych samolotów i statków.

Z kolei mniej odważne koncepcje sugerowały występowanie w rejonie Trójkąta Bermudzkiego anomalii magnetycznych (to dlatego kompasy w samolocie porucznika Taylora zaczęły wariować), działanie silnego zatokowego prądu morskiego Golfsztrom czy metanu wydostającego się w ogromnych ilościach z dna oceanu.

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną