Koniec legendy Trójkąta Bermudzkiego

Trójkąt, którego nie było
Zaginięcie bez śladu amerykańskich samolotów wojskowych dało początek jednej z największych legend XX w. Dziś widać jej koniec.
Zaginięcie pięciu Avengerów 5 grudnia 1945 r. stało się kamieniem węgielnym jednego z największych mitów XX w. – legendy Trójkąta Bermudzkiego.
US Navy/Wikipedia

Zaginięcie pięciu Avengerów 5 grudnia 1945 r. stało się kamieniem węgielnym jednego z największych mitów XX w. – legendy Trójkąta Bermudzkiego.

Dokładnie 10 minut po czternastej 5 grudnia 1945 r. z bazy wojskowej Fort Lauderdale na Florydzie poderwało się pięć jednosilnikowych samolotów bombowo-torpedowych typu Grumman TBF Avenger. W czterech maszynach siedziało po trzech lotników, a w jednej załoga była niekompletna. Brakowało kaprala Allana Kosnara, który zwrócił się do przełożonych o wyłączenie go z misji z przyczyn osobistych i prośba została rozpatrzona pozytywnie. Dzięki temu uratował życie.

Avengery, odbywające lot szkoleniowy oznaczony numerem 19, ruszyły na wschód w kierunku Bahamów, by w pobliżu rafy koralowej odbyć trening bombardowań z niskiego pułapu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną