Ludzie i style

Lekko na podium

Kto zdobędzie medal w Rio

Skacząca wzwyż Kamila Lićwinko Skacząca wzwyż Kamila Lićwinko Anthonin Thuillier/AFP / EAST NEWS
Jakie są nasze medalowe szanse na igrzyskach olimpijskich, które rozpoczną się 5 sierpnia w Rio de Janeiro? Nadzieje wiążą się przede wszystkim z lekkoatletami.
Pływak Radosław KawęckiPatrick B. Kraemer/EPA/PAP Pływak Radosław Kawęcki

Gdyby medalową prognozę dla Polaków na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro sporządzać na podstawie zdobyczy w mistrzostwach świata w 2015 r., trzeba stwierdzić: będzie skromnie. Polscy sportowcy stali na podium zaledwie w czterech z niemal trzydziestu dyscyplin sportu obecnych na arenach olimpijskich. Doświadczenie zaś uczy, że na igrzyskach udaje się powtórzyć mniej więcej połowę medalowych pozycji z przedolimpijskich mistrzostw świata. Czyli grozi nam spadek poniżej granicy przyzwoitości, za jaką uznawane jest 10 olimpijskich medali, regularnie zdobywane przez Polaków na każdych letnich igrzyskach, począwszy od Aten (2004 r.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Ludzie i style; s. 152
Oryginalny tytuł tekstu: "Lekko na podium"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020