Ludzie i style

Sałaty lodowe

Jak się wyżywić na Spitsbergenie?

W Longyearbyen na Spitsbergenie zwykłe szklarnie przestały się opłacać. W Longyearbyen na Spitsbergenie zwykłe szklarnie przestały się opłacać. Ilona Wiśniewska / Polityka
Tu nie rośnie nic jadalnego. To ciekawe wyzwanie dla ogrodników ze Spitsbergenu.
Benjamin Vidmar i jego hydroponiczna sałata.Ilona Wiśniewska/Polityka Benjamin Vidmar i jego hydroponiczna sałata.

Zacząłem od ziół, bo nie mają zbyt dużych wymagań. Bazylia i mięta dobrze się przyjęły, ale szałwii i rozmarynowi chyba jednak za zimno, mimo że ustawiam temperaturę na ponad 25 stopni – opowiada 35-latek z Cleveland, udrażniając rurkę nawadniającą rośliny zwisające w pionowych tunelach, podświetlanych z góry na purpurowo. – Jadalne kwiaty nie zakwitły, więc ostatnio skupiam się głównie na sałatach.

Benjamin Vidmar jest kucharzem i od siedmiu lat mieszka na Spitsbergenie, w najdalej na północ wysuniętym miasteczku świata, Longyearbyen, gdzie wieczna zmarzlina zaczyna się niecały metr pod powierzchnią ziemi, a samą ziemię przez kilka bezśnieżnych miesięcy porasta tundra, która smakuje jedynie reniferom.

Polityka 11.2016 (3050) z dnia 08.03.2016; Ludzie i style; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Sałaty lodowe"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020