Ludzie i style

Nie ma już rodzeństwa Wachowskich. Są siostry Wachowskie

Po tym, jak przed czterema laty korektę płci przeszedł Larry Wachowski, wybierając imię Lana, teraz Andy stał się Lilly.
Lilly WachowskiWindy City Times/mat. pr.Lilly Wachowski

O korekcie płci Lilly (dawniej Andy) Wachowski poinformowała na łamach serwisu „The Windy City Mail”. W oświadczeniu zatytułowanym „Sex change shocker – Wachowski brothers now sisters!!” („Szokująca zmiana płci – bracia Wachowscy są siostrami”) reżyserka podkreśliła, że została zmuszona do przyspieszonego coming outu ze względu na presję dziennikarzy „Daily Mail”, którzy nalegali na komentarz ws. jej zmiany płci.

„Potrzebowałam po prostu trochę czasu, by ułożyć to sobie w głowie i poczuć się komfortowo. Ale najwyraźniej to nie ja o tym decyduję” – przyznała w oświadczeniu dla prasy Wachowski.

Siostra Lilly, Lana, wcześniej znana jako Larry, poinformowała o swojej zmianie płci w 2012 roku. Wspominała, że pewnego dnia pojawiła się na planie trzeciej części „Matriksa” w sukience i makijażu, „jak gdyby nigdy nic”.

Siostry Wachowskie to twórcy kasowych hollywoodzkich produkcji science-fiction. Do ich największych sukcesów należą tytuły takie jak „Atlas chmur” i seria „Matrix”. A już niedługo siostry Wachowskie rozpoczną pracę nad 2. sezonem serialu „Sense8”.

Według części krytyków na wszystkie dzieła Wachowskich da się popatrzeć przez pryzmat przemiany mężczyzny w kobietę – meandry seksualnej tożsamości w „Brudnych pieniądzach”, iluzje „Matriksów” i maski „V jak Vendetta”.

Lana WachowskiTwitterLana Wachowski

Transłatka

Osoby transseksualne narażone są na wiele trudności prawnych i społecznych. Jak podkreśla Paweł Walewski w „Niezbędniku Inteligenta”, „fobia na punkcie transseksualizmu (występującego z częstością 4,6 na 100 tys. osób) wynika w dużej mierze z nieświadomości, że nie jest to zwykły kaprys kobiety czującej się mężczyzną lub mężczyzny udającego kobietę”.

„O udawaniu nie może być mowy, choć opór otoczenia bierze się z postrzegania transseksualistów jako odmieńców chcących zmienić w sobie to, co ukształtowała natura”.

Andy i Larry Wachowscy (2004 rok)Topham Picturepoint/ForumAndy i Larry Wachowscy (2004 rok)
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd ten sukces Słowian

Czy sukces osadniczy Słowian wziął się stąd, że byli prości i mało wymagający? Spór o ich pochodzenie bliski jest rozstrzygnięcia.

Przemysław Urbańczyk
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną