Ludzie i style

Masz pamięć jak sito? Sprawdź, wykonując krótki test

Naukowcy usiłują dociec, czy ważniejsze jest, żeby pamiętać coś ogólnie, czy też żeby zapamiętać najdrobniejsze szczegóły.

Na początku przeczytaj poniższy opis:

Dawid zarabia rocznie 54506 zł, jego koledzy z pracy mówią o nim, że ciężko pracuje i miło być w jego pobliżu. Lunche jada w lokalnej kawiarni. Obsługa uważa, że Dawid zawsze jest uprzejmy i przyjacielski. Zostawia zresztą hojne napiwki.

Franek zarabia 59402 zł, uchodzi za zrzędę, bywa grubiański. Mizdrzy się i nie chce się przebywać w jego towarzystwie. Lunche jada w pobliskiej kawiarni, obsługa uważa, że jest nieuprzejmy i nie zna dobrych manier. Nigdy też nie zostawia napiwków.

.Tumblr.

I odpowiedz na pytanie – bez zaglądania wyżej – ile zarabiają Dawid i Franek?

Udało Ci się odpowiedzieć poprawnie? To niekoniecznie dobra wiadomość. Badania dowodzą, że dla psychicznego dobrostanu czasem lepiej nie znać wszystkich szczegółów. Zwłaszcza że utrwalają niekiedy krzywdzące stereotypy i przekonania.

Powyższy eksperyment myślowy doprowadził naukowców do wniosku, że ludzie pamiętający zarobki Dawida i Franka częściej byli skłonni później przyznać, że Dawid – postrzegany jako uprzejmy, sympatyczny człowiek – zarabia za dużo, zaś grubiański Franek – za mało.

„Zła pamięć robi Ci przysługę” – tłumaczy na łamach „Guardiana” Ben Ambridge, publicysta i autor przewrotnych quizów. Dlaczego? Bo jeśli nie pamiętasz tych danych precyzyjnie, to chętniej przyznasz wyższą płacę temu, kto Twoim zdaniem bardziej na to zasługuje. Czyli Dawidowi. Choćby tylko po to, żeby sprawiedliwości stało się zadość – nawet jeśli rzeczywistość jest odmienna.

Ambridge powiada: „Kiedy brak szczegółowych informacji, mózg je preparuje na własny użytek”. I dopisuje na przykład szczęśliwsze zakończenia. Dla psychicznej kondycji to czasem lepsze niż pamięć tego, co krzywdzące, negatywne, trudne do zaakceptowania. W świecie, w którym informacji jest aż nadto i który lubi epatować tragediami, czasem lepiej się po prostu zapomnieć.

Czytaj także: 10 niebanalnych sposobów na usprawnienie pamięci

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mocni w głowie. Jak wspierać sportowców psychicznie?

Rozmowa z dr Zuzanną Gazdowską o tym, dlaczego sport stał się wyczerpujący psychicznie i jak ratować zawodników przed załamaniem.

Joanna Cieśla
12.08.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną