Ludzie i style

Szukali człowieka

Cannes 2016: relacja z festiwalu

Cannes znów przypominało bal na „Titanicu”. Cannes znów przypominało bal na „Titanicu”. Clementine Faure/Wostok Press/Maxppp France / Forum
Twórcy tegorocznego festiwalu w Cannes zaglądali w mroczne rejony ludzkiej psychiki, często w sposób, z którego dumni byliby Lynch i Hitchcock. A zabawa we francuskim kurorcie przypominała w tym czasie celebrycki bal na „Titanicu”.
„Toni Erdmann” – świetna komedia o testowaniu człowieczeństwa korporacyjnej perfekcjonistki.materiały prasowe „Toni Erdmann” – świetna komedia o testowaniu człowieczeństwa korporacyjnej perfekcjonistki.

Zagrożony świat, w którym co chwila wybuchają gdzieś bomby, atakowany przez anonimowych terrorystów, najwyraźniej przestał być odbierany jako przyjazny. Może dlatego z takim upodobaniem filmowcy, których dzieła pokazywano w Cannes, kierowali w tym roku kamerę na eskapistów, zaglądali w najciemniejsze zakamarki psychiki? Delikatny, niepewny człowiek, zapędzający sam siebie w pułapkę, z której nie ma wyjścia – to konstatacja wielu fabuł, najsilniej wyrażona w symbolicznym dramacie „Staying Vertical” Francuza Alaina Guiraudiego o łowcy zamieniającym się w ofiarę.

Polityka 22.2016 (3061) z dnia 23.05.2016; Ludzie i style; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Szukali człowieka"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek. Minister Kościński

Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.

Joanna Solska
26.11.2019