Ludzie i style

Zakończył się największy wyścig kolarski Tour de France. Rafał Majka królem gór

LIONEL BONAVENTURE / EAST NEWS
Po 23 dniach kolarze dojechali do mety na paryskie Pola Elizejskie. Przejechali 3 tys. 519 kilometrów.

Klasyfikację generalną wygrał po raz trzeci w karierze Brytyjczyk Chris Froome (Team Sky), a najlepszym sprinterem (po raz piąty) okazał się Słowak Peter Sagan (Tinkoff), aktualny mistrz świata. Koszulka najlepszego górala trafiła do Rafała Majki (Tinkoff), a tytuł najlepszego młodzieżowca zdobył Adam Yates (Orica Bikeexchange).

Co warto zapamiętać po „Wielkiej Pętli” 2016?

1. Rafał Majka – król gór – drugi raz w karierze

Co prawda Rafał Majka nie wygrał żadnego etapu, ale po raz drugi w karierze okazał się najlepszym góralem. Swoje umiejętności pokazał już w 2014 roku, kiedy po raz pierwszy założył koszulkę w czerwone grochy.

Tym razem największym jego rywalem był belgijski kolarz Thomas De Gendt. Ostatecznie zdobyte przez Majkę 209 punktów zdeklasowały rywali (2. miejsce – De Gendt, 130 punktów, 3. miejsce – Pantano, 121, pkt.). Majka nie wygrał etapu, ale czterokrotnie stał na podium, zdobywając raz drugie i trzykrotnie trzecie miejsce.

Na uwagę zasługuje również fakt, że Polak był kolarzem z największą liczbą przejechanych kilometrów w ucieczkach. Majka jest piętnastym zawodnikiem, który wygrał tę klasyfikację więcej niż raz. Dwa zwycięstwa ma na koncie m.in. legendarny Belg Eddy Merckx, a rekordzistą jest Francuz Richard Virenque (siedem triumfów).

2. Chris Froome – bieg lidera bez roweru

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Chrisa Froome’a, Brytyjczyka pochodzącego z Kenii, nie było wielkim zaskoczeniem, ale epizod na 12. etapie wyścigu przejdzie do historii kolarstwa. W tegorocznej edycji dominował wyraźnie, mając wsparcie w bardzo silnej grupie Sky. Jednak skrócony o 6 km etap kończący się oryginalnie na Mount Ventoux okazał się dla zawodnika dramatyczny. Na ostatnim odcinku w kraksie ze skuterami rower lidera uległ zniszczeniu. Zapasowy znajdował się na dachu wozu technicznego, znacznie oddalonego od miejsca kraksy.

Froome zachował zimną krew i przebiegł kilkaset metrów pod górę, chcąc w ten sposób zminimalizować straty. Wszystko skończyło się po jego myśli. Mimo strat organizatorzy przywrócili mu żółtą koszulkę lidera i wzięli na siebie odpowiedzialność za wypadek.

3. Alberto Contadora – wielka nadzieja, nieszczęśliwy finał

Mówią o nim „El Pistolero”, ale tym razem Hiszpan miał wielkiego pecha. Już na początkowych, płaskich etapach zaliczył dwie kraksy. Po każdej podnosił się, siadał na rower, ale niestety mocno nadszarpnięte zdrowie, w tym przeziębienie, nie pozwoliły ukończyć Contadorowi Wielkiej Pętli. Dzięki temu Rafał, z tej samej grupy Tinkoff, dostał zielone światło i mógł atakować na wielu etapach.

4. Polacy na Tour de France

Oprócz Rafała Majki w tegorocznym wyścigu dookoła Francji brali udział również Maciej Bodnar (Tinkoff) oraz Bartosz Huzarski (Bora-Arragon). Maciej wywalczył trzecie miejsce na etapie do Montpellier, świetnie rozprowadzając mistrza świata Petera Sagana, zaś Bartosz pokazywał się w ucieczkach, a na jednym z etapów był nawet szósty.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną