Ludzie i style

To już potwierdzone. Najwyżsi na świecie są Holendrzy i Łotyszki

Polacy i Polki pozostają europejskimi średniakami, choć w ostatnich stu latach bardzo jednak urośli.
.Flickr CC by 2.0.

Według badania opublikowanego przez magazyn „eLife”, które obejmowało 187 krajów, najwyżsi na świeci wciąż pozostają Holendrzy i Łotyszki.

Średni wzrost Holendra to 183 cm, zaś Łotyszki 170 cm. Natomiast największy progres odnotowali mężczyźni z Iranu i kobiety z Południowej Korei: ich średni wzrost zwiększył się o – odpowiednio – ponad 16 i 20 cm.

Tuż za Holendrami (którzy w 1914 r. plasowali się na 12. pozycji) drugą pozycję zdobyli Belgowie (poprzednio 33. lokata), a ostatnie miejsce na pudle przypadło Estończykom (awans o jedną pozycję).

U pań drugie miejsce zdobyły Holenderki, a trzecie okazały się Estonki.

Polacy i Polki pozostają europejskimi średniakami, choć w ostatnich stu latach bardzo urośli. W 1914 roku Polki zajmowały 121. miejsce, a Polacy 71. W 2016 roku odpowiednio 33. miejsce i 34. 

Według wyników badania magazynu „eLife” najniższych mężczyzn można spotkać we Wschodnim Timorze (160 cm), a w przypadku pań – w Gwatemali (150 cm). Również przed stu laty Gwatemalki należały do najniższych na świecie (140 cm).

Dziwić może, że w 1914 r. Amerykanie znajdowali się w ścisłej czołówce najwyższych mężczyzn na świecie (3. miejsce) oraz kobiet (4. miejsce), a teraz zajmują miejsca dużo gorsze – 37. i 42. pozycję.

Australijczycy w 2014 r. byli jedynymi nie-Europejczykami, którym udało się znaleźć wśród 25 najwyższych mężczyzn na świecie.

.Karolina Żelazińska/Polityka.

Różnica pomiędzy najwyższym a najniższym (średnio) mężczyzną wyniosła około 23 cm i wzrosła o 4 cm w ciągu wieku. Tymczasem różnica pomiędzy mężczyznami a kobietami praktycznie się nie zmieniła (12 cm w 2014 r. wobec 11 w 1914 r).

Wśród hipotez próbujących wytłumaczyć kolejność narodów w zestawieniu znajduje się m.in. opinia prof. Majid Ezzati z Imperial College London. „Na zmiany we wzroście decydujący wpływ mają przede wszystkim czynniki środowiskowe. Duże znaczenie mają również poziom służby zdrowia, jakość dostępnej żywności” – uważa Ezzati.

Inne badania wskazują na pozytywne i negatywne skutki wysokiego wzrostu. Do tych pierwszych należy to, że wysocy ludzie żyją dłużej oraz mają mniejsze szanse na choroby serca. Jednak z drugiej strony są bardziej narażeni na wystąpienie u nich pewnych nowotworów, takich jak rak jelita grubego, rak piersi i rak jajników u kobiet po okresie menopauzy.

Na podstawie: BBC 

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Patrząc na Chiny

Im bliżej końca XX w., tym Chiny częściej przypominały się Zachodowi, Zachód ma jednak nieodmiennie kłopoty ze zrozumieniem Chińczyków. Jakie są te Chiny w oczach Zachodu?

Krzysztof Kardaszewicz
13.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną