Ludzie i style

To już potwierdzone. Najwyżsi na świecie są Holendrzy i Łotyszki

Polacy i Polki pozostają europejskimi średniakami, choć w ostatnich stu latach bardzo jednak urośli.
.Flickr CC by 2.0.

Według badania opublikowanego przez magazyn „eLife”, które obejmowało 187 krajów, najwyżsi na świeci wciąż pozostają Holendrzy i Łotyszki.

Średni wzrost Holendra to 183 cm, zaś Łotyszki 170 cm. Natomiast największy progres odnotowali mężczyźni z Iranu i kobiety z Południowej Korei: ich średni wzrost zwiększył się o – odpowiednio – ponad 16 i 20 cm.

Tuż za Holendrami (którzy w 1914 r. plasowali się na 12. pozycji) drugą pozycję zdobyli Belgowie (poprzednio 33. lokata), a ostatnie miejsce na pudle przypadło Estończykom (awans o jedną pozycję).

U pań drugie miejsce zdobyły Holenderki, a trzecie okazały się Estonki.

Polacy i Polki pozostają europejskimi średniakami, choć w ostatnich stu latach bardzo urośli. W 1914 roku Polki zajmowały 121. miejsce, a Polacy 71. W 2016 roku odpowiednio 33. miejsce i 34. 

Według wyników badania magazynu „eLife” najniższych mężczyzn można spotkać we Wschodnim Timorze (160 cm), a w przypadku pań – w Gwatemali (150 cm). Również przed stu laty Gwatemalki należały do najniższych na świecie (140 cm).

Dziwić może, że w 1914 r. Amerykanie znajdowali się w ścisłej czołówce najwyższych mężczyzn na świecie (3. miejsce) oraz kobiet (4. miejsce), a teraz zajmują miejsca dużo gorsze – 37. i 42. pozycję.

Australijczycy w 2014 r. byli jedynymi nie-Europejczykami, którym udało się znaleźć wśród 25 najwyższych mężczyzn na świecie.

.Karolina Żelazińska/Polityka.

Różnica pomiędzy najwyższym a najniższym (średnio) mężczyzną wyniosła około 23 cm i wzrosła o 4 cm w ciągu wieku. Tymczasem różnica pomiędzy mężczyznami a kobietami praktycznie się nie zmieniła (12 cm w 2014 r. wobec 11 w 1914 r).

Wśród hipotez próbujących wytłumaczyć kolejność narodów w zestawieniu znajduje się m.in. opinia prof. Majid Ezzati z Imperial College London. „Na zmiany we wzroście decydujący wpływ mają przede wszystkim czynniki środowiskowe. Duże znaczenie mają również poziom służby zdrowia, jakość dostępnej żywności” – uważa Ezzati.

Inne badania wskazują na pozytywne i negatywne skutki wysokiego wzrostu. Do tych pierwszych należy to, że wysocy ludzie żyją dłużej oraz mają mniejsze szanse na choroby serca. Jednak z drugiej strony są bardziej narażeni na wystąpienie u nich pewnych nowotworów, takich jak rak jelita grubego, rak piersi i rak jajników u kobiet po okresie menopauzy.

Na podstawie: BBC 

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną