Ludzie i style

To już potwierdzone. Najwyżsi na świecie są Holendrzy i Łotyszki

Polacy i Polki pozostają europejskimi średniakami, choć w ostatnich stu latach bardzo jednak urośli.
.Flickr CC by 2.0.

Według badania opublikowanego przez magazyn „eLife”, które obejmowało 187 krajów, najwyżsi na świeci wciąż pozostają Holendrzy i Łotyszki.

Średni wzrost Holendra to 183 cm, zaś Łotyszki 170 cm. Natomiast największy progres odnotowali mężczyźni z Iranu i kobiety z Południowej Korei: ich średni wzrost zwiększył się o – odpowiednio – ponad 16 i 20 cm.

Tuż za Holendrami (którzy w 1914 r. plasowali się na 12. pozycji) drugą pozycję zdobyli Belgowie (poprzednio 33. lokata), a ostatnie miejsce na pudle przypadło Estończykom (awans o jedną pozycję).

U pań drugie miejsce zdobyły Holenderki, a trzecie okazały się Estonki.

Polacy i Polki pozostają europejskimi średniakami, choć w ostatnich stu latach bardzo urośli. W 1914 roku Polki zajmowały 121. miejsce, a Polacy 71. W 2016 roku odpowiednio 33. miejsce i 34. 

Według wyników badania magazynu „eLife” najniższych mężczyzn można spotkać we Wschodnim Timorze (160 cm), a w przypadku pań – w Gwatemali (150 cm). Również przed stu laty Gwatemalki należały do najniższych na świecie (140 cm).

Dziwić może, że w 1914 r. Amerykanie znajdowali się w ścisłej czołówce najwyższych mężczyzn na świecie (3. miejsce) oraz kobiet (4. miejsce), a teraz zajmują miejsca dużo gorsze – 37. i 42. pozycję.

Australijczycy w 2014 r. byli jedynymi nie-Europejczykami, którym udało się znaleźć wśród 25 najwyższych mężczyzn na świecie.

.Karolina Żelazińska/Polityka.

Różnica pomiędzy najwyższym a najniższym (średnio) mężczyzną wyniosła około 23 cm i wzrosła o 4 cm w ciągu wieku. Tymczasem różnica pomiędzy mężczyznami a kobietami praktycznie się nie zmieniła (12 cm w 2014 r. wobec 11 w 1914 r).

Wśród hipotez próbujących wytłumaczyć kolejność narodów w zestawieniu znajduje się m.in. opinia prof. Majid Ezzati z Imperial College London. „Na zmiany we wzroście decydujący wpływ mają przede wszystkim czynniki środowiskowe. Duże znaczenie mają również poziom służby zdrowia, jakość dostępnej żywności” – uważa Ezzati.

Inne badania wskazują na pozytywne i negatywne skutki wysokiego wzrostu. Do tych pierwszych należy to, że wysocy ludzie żyją dłużej oraz mają mniejsze szanse na choroby serca. Jednak z drugiej strony są bardziej narażeni na wystąpienie u nich pewnych nowotworów, takich jak rak jelita grubego, rak piersi i rak jajników u kobiet po okresie menopauzy.

Na podstawie: BBC 

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek: duet lewicy na eksport? Aż tak różowo nie jest

Grający teraz głównie na siebie i swego partnera Robert Biedroń coraz bardziej ciąży swojej formacji. I choć na lewicy mówi się o kolejnym projekcie zjednoczeniowym, stanie się to zapewne bez Biedronia i Śmiszka, którzy ponoć mają inne plany na życie.

Rafał Kalukin
17.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną