Ludzie i style

Zmęczeni po wolnym weekendzie? Coraz trudniej jest nam się „wyłączyć”

Dla niektórych osób próba relaksu jest wręcz kontrproduktywna.
.Flickr CC by 2.0.

Według badań Expedii, portalu podróżniczego, jedynie 53 proc. pracowników wraca po urlopach wypoczęta, z poczuciem, że na jakiś czas odcięli się od zajęć, odpoczęli. Podobnie jest z krótszymi przerwami, czyli weekendami.

Podczas weekendu pracą martwi się aż 65 proc. badanych, a prawie połowa respondentów poświęca swój wolny czas w sobotę i niedzielę na bieżące sprawy zawodowe. Dlatego najmniej produktywnym dniem tygodnia jest właśnie poniedziałek. Już wtedy aż jedna trzecia pracowników odczuwa zmęczenie.

Częstym zjawiskiem jest również tzw. syndrom soboty, kiedy urlopowani pracownicy w efekcie odcięcia od pracy i stresu zaczynają... chorować. Zamiast relaksu i poświęcenia czasu na przyjemności, na które przecież czekamy – pojawiają się różne dolegliwości, bo... nie trzeba następnego dnia wstawać do pracy.

Jennifer Ragsdale, psycholożka z Uniwersytetu w Tulsie (Stany Zjednoczone), przebadała 183 osoby pracujące w różnych zawodach. Pytała ich w niedzielny wieczór o samopoczucie i o to, w jaki sposób spędzili weekend. Ich aktywności skategoryzowano: od tych, które wymagały niewielkiego wysiłku (np. prysznic), oraz tych związanych z pracą, jak odpisywanie na służbowe wiadomości.

Badanych pytano też o ich emocjonalną dyspozycję: każdy z nich otrzymał listę pozytywnych i negatywnych emocji i został poproszony o wskazanie tych, które towarzyszą mu co na dzień. Jak można było się spodziewać, grupa pozytywnie nastawiona na nadchodzący tydzień pracy lepiej radzi sobie ze stresem. Osoby, które reprezentowały wysoki poziom stresu, spędziły swój „wolny czas”, kumulując złość i frustrację: czymkolwiek się zajmowały, nie były w stanie odciąć się psychicznie od pracy.

Jak uważa psycholożka biznesu Jane Clark, dla niektórych osób próba relaksu jest kontrproduktywna. „Wiedząc, że przez dwa tygodnie nie otwierali skrzynki pocztowej przyprawia ich o dreszcze: świadomość, jak wiele pracy mają do nadrobienia, przesłania wszystko inne, w tym przyjemność ze spędzonego urlopu”.

.Flickr CC by 2.0.

Zamiast spędzenia weekendu w domu psychologowie proponują aktywny wypoczynek poza nim: jogę, bieganie lub zwykłą wizytę w parku. Słowem: internetowy detoks. Intensywny, pełen ruchu urlop pozwala bardziej zregenerować siły i ułatwia likwidację skutków stresu. Liczne badania wykazały, że przyjmując taką postawę, można zmniejszyć ryzyko wypalenia zawodowego. Podsumowując:

Staraj się:

1. w trakcie tygodnia wykonać wszystkie obowiązki związane z pracą, żeby nie zajmować się nimi w weekend.
2. dbać o relacje ze znajomymi z pracy; one również mogą być przyczyną weekendowego stresu.

Unikaj:

1. rezygnacji ze snu.
2. przenoszenia pracy do domu.
3. postrzegania stresu wyłącznie jako zjawiska negatywnego. Tzw. dobry stres pomaga i dopinguje w wywiązywaniu się z obowiązków.

.Flickr CC by 2.0.
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną