Ludzie i style

Memoriał Skolimowskiej: Anita Włodarczyk znów pobiła rekord świata

PGE Narodowy / •
Włodarczyk uprzedzała, że w niedzielę na Stadionie Narodowym może paść rekord świata. W czasie Memoriału Kamili Skolimowskiej rzuciła młot na odległość 82,98 m!

Włodarczyk poprawiła własny rekord świata w rzucie młotem. Poprzedni rekord ustanowiła 15 sierpnia, zaledwie trzynaście dni temu, na igrzyskach w Rio de Janeiro. Wtedy rzuciła 82,29 m, a w jej ręce dostało się złoto. Rywalki na igrzyskach zostały daleko w tyle. Podopieczna Krzysztofa Kaliszewskiego jest jedyną kobietą w historii, która przekroczyła 80 metrów w rzucie.

W Rio powtórzyła wielkie sportowe osiągnięcie swojej przyjaciółki Kamili Skolimowskiej, która wygrała w 2000 r. igrzyska w rzucie młotem. Po śmierci Kamili w 2009 r. Anita dostała od jej rodziców rękawicę, w której ich córka rzucała rekordy. To właśnie w nich rzuca dziś Włodarczyk. Zapowiedziała, że już tylko z tych rękawic będzie korzystać aż do zakończenia swojej sportowej kariery.

Kiedy dziś Włodarczyk ustanowiła nowy rekord, to przy kole pojawił się jej szczęśliwy trener Krzysztof Kaliszewski. Anita rozpędziła się i wskoczyła mu na ręce. Ma powody do tak szalonej radości.

Fajdek w świetnej formie

Podczas Memoriału w wielkim stylu powrócił Paweł Fajdek. Kibice dobrze pamiętają, że w Rio przeżył wielką porażkę, nie wystąpił nawet w finale. Załamał się, szlochał, przepraszał, ale obiecał, że w Memoriale Kamili da z siebie wszystko. Słowa dotrzymał. To był pierwszy występ dwukrotnego mistrza świata po nieudanych igrzyskach w Rio de Janeiro.

W pierwszej próbie podczas Memoriału wyrzucił 78,52 (w Rio zaledwie 72). W kolejnej poprawił wynik na 80,03, co dałoby mu złoto na igrzyskach. W Rio złoty medal trafił do Dilszoda Nazarowa za rzut na 78,68. A w piątej kolejce podczas Memoriału Fajdek jeszcze poprawił wynik na 82,47 m.

Majewski żegna się z kibicami

To był ostatni konkurs dwukrotnego mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą Tomasza Majewskiego. Z kibicami pożegnał się świetnym wynikiem 21,08 m, który dał mu drugie miejsce w Memoriale Kamili Skolimowskiej na Narodowym w Warszawie. A kibice pożegnali się plakatem z napisem „Tomku, dziękujemy”. To jest jego najlepszy od blisko czterech lat wynik. W tym roku kończy karierę, postanowił zostać działaczem sportowym. Jesienią będzie kandydować na prezesa okręgowego związku lekkoatletycznego.

Kamila, mistrzyni z Sydney

29 września 2000 r. niespełna 18-letnia Kamila Skolimowska trwale wpisała się do historii polskiej lekkiej atletyki, zdobywając złoto na igrzyskach w Sydney.

Skolimowska zmarła 18 lutego 2009 r. na zgrupowaniu polskich lekkoatletów w Portugalii. Przyczyną śmierci był zator tętnicy płucnej. Jej prochy spoczęły w grobie przy Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Na tablicy nagrobnej widnieje napis: „Odchodzimy wtedy, kiedy lepsi już nie możemy być”…

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Dlaczego książki drożeją, a księgarnie upadają? Na rynku dzieje się coś dziwnego

Co trzy dni znika w Polsce jedna księgarnia. Rynek wydawniczy to materiał na poczytny thriller.

Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
18.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną