Ludzie i style

Anders Breivik zmienił imię. Jak się teraz nazywa?

Anders Breivik Anders Breivik Fabrizio Bensch / Forum
38-letni Norweg odsiaduje wyrok za atak terrorystyczny na wyspie Utøya w 2011 r.

O zmianie imienia i nazwiska przez Andersa Breivika poinformowała norweska gazeta „Verdens Gang”, drugi co do wielkości dziennik w Norwegii.

38-letni Norweg od pewnego czasu (nie wiadomo dokładnie, od kiedy) figuruje w dokumentach jako Fjotolf Hansen. Hansen to bardzo popularne w Norwegii nazwisko, natomiast Fjotolf to imię niezwykle rzadkie, noszą je w kraju zaledwie cztery osoby – jak informuje AFP.

Breivik mimo odsiadywania 21-letniego wyroku za atak terrorystyczny nie został pozbawiony możliwości zmiany danych osobowych. Obowiązuje go ta sama zasada co w przypadku reszty norweskich obywateli: nowe imię nie może powodować szkody dla osoby zainteresowanej (nie może jej obrażać ani dyskryminować).

Dlaczego Breivik chciał zmienić imię?

Adwokat Breivika Oeystein Storrvik poinformował dziennikarzy, że nie wie dokładnie, kiedy i z jakich powodów Breivik zmienił nazwisko. Informacja pojawiła się tuż po tym, kiedy norweski Sąd Najwyższy postanowił, że nie rozpozna odwołania Breivika od niekorzystnego dla niego wyroku sądu drugiej instancji, uznającego, że jest traktowany w więzieniu z poszanowaniem praw człowieka. W pierwszej instancji Breivik wygrał z państwem norweskim, skarżąc się na nieludzkie traktowanie w więzieniu.

22 lipca 2011 r. Anders Breivik dokonał na norweskiej wyspie Utoya największego w Norwegii masowego morderstwa, nie licząc ludobójstw w czasie wojny. Zdetonował samochód pułapkę w rządowej dzielnicy Oslo. Zginęło wtedy osiem osób. Potem zastrzelił 69 ludzi, wśród nich wielu nastolatków przebywających na młodzieżowym zjeździe rządzącej wówczas Partii Pracy.

Początkowo stwierdzono u Breivika schizofrenię paranoidalną, ostatecznie uznano, że kiedy przeprowadzał zamachy, był poczytalny. Breivik cierpi też na narcystyczne zaburzenia osobowości i brak empatii.

Breivik, już jako Hansen, ma spędzić w więzieniu jeszcze 16 lat. Wyrok da się przedłużyć, jeśli będzie zachodziło podejrzenie, że mężczyzna może stanowić zagrożenie dla społeczeństwa.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną