Ludzie i style

Sekrety spod kapeluszy

Grzyby i ich tajemnice

Przyrodnicy długo się wahali, czy grzyby (łac. Fungi) należą do świata roślin, czy zwierząt, zanim uznali je za osobną formę życia. Przyrodnicy długo się wahali, czy grzyby (łac. Fungi) należą do świata roślin, czy zwierząt, zanim uznali je za osobną formę życia. Steve_Allen / PantherMedia
Zbierając, a potem jedząc grzyby, warto pamiętać, że bez tych tajemniczych organizmów nie byłoby życia na Ziemi. A już na pewno nas, którzy je zbieramy.
Choć grzyby towarzyszą nam od tysięcy lat, nadal wiemy o nich niewiele.Vadim Trunov/Solent News/EAST NEWS Choć grzyby towarzyszą nam od tysięcy lat, nadal wiemy o nich niewiele.

To wyjątkowo dobry rok dla grzybiarzy. Po pełnych borowików, maślaków, podgrzybków czy koźlarzy lasach krążą tłumy, które po powrocie do domów czyszczą je, suszą, duszą, smażą, zalewają octem, by zapasów starczyło na cały rok. Szczycimy się, że nasze tradycje grzybiarskie sięgają dawnych czasów, powołujemy na „Pana Tadeusza”, staropolskie potrawy i fakt, że jako pierwsi w Europie wprowadziliśmy ochronę 21 gatunków grzybów w 1983 r. Nasza miłość do grzybów nie zna granic, i to dosłownie, bo przekraczamy je, by w lasach sąsiadów zbierać smardze czy borowiki, którymi większość z nich się nie interesuje.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Najciekawsze książki na maj 2019 (i trochę na Dzień Dziecka)

Proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane.

Sebastian Frąckiewicz
22.05.2019
Reklama