Ludzie i style

Sekrety spod kapeluszy

Grzyby i ich tajemnice

Przyrodnicy długo się wahali, czy grzyby (łac. Fungi) należą do świata roślin, czy zwierząt, zanim uznali je za osobną formę życia. Przyrodnicy długo się wahali, czy grzyby (łac. Fungi) należą do świata roślin, czy zwierząt, zanim uznali je za osobną formę życia. Steve_Allen / PantherMedia
Zbierając, a potem jedząc grzyby, warto pamiętać, że bez tych tajemniczych organizmów nie byłoby życia na Ziemi. A już na pewno nas, którzy je zbieramy.
Choć grzyby towarzyszą nam od tysięcy lat, nadal wiemy o nich niewiele.Vadim Trunov/Solent News/EAST NEWS Choć grzyby towarzyszą nam od tysięcy lat, nadal wiemy o nich niewiele.

To wyjątkowo dobry rok dla grzybiarzy. Po pełnych borowików, maślaków, podgrzybków czy koźlarzy lasach krążą tłumy, które po powrocie do domów czyszczą je, suszą, duszą, smażą, zalewają octem, by zapasów starczyło na cały rok. Szczycimy się, że nasze tradycje grzybiarskie sięgają dawnych czasów, powołujemy na „Pana Tadeusza”, staropolskie potrawy i fakt, że jako pierwsi w Europie wprowadziliśmy ochronę 21 gatunków grzybów w 1983 r. Nasza miłość do grzybów nie zna granic, i to dosłownie, bo przekraczamy je, by w lasach sąsiadów zbierać smardze czy borowiki, którymi większość z nich się nie interesuje.

Polityka 40.2017 (3130) z dnia 03.10.2017; Ludzie i style; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Sekrety spod kapeluszy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014