Ludzie i style

Ogień zimny i gorący

Björn Borg i John McEnroe na kinowym ekranie

Björn Borg i John McEnroe przed finałem Wimbledonu w 1981 r. Björn Borg i John McEnroe przed finałem Wimbledonu w 1981 r. Bob Thomas / Getty Images
Trochę Fausta, trochę Freuda, trochę Mozarta. Tak wygląda życie Björna Borga i Johna McEnroe’a przedstawione na dużym ekranie.
Shia LeBeouf jako McEnroe i Sverrir Gudnason jako Borg.Julie Vrabelova/Best Film Shia LeBeouf jako McEnroe i Sverrir Gudnason jako Borg.

Gdyby chodziło tylko o sport, film „Borg/McEnroe” by nie powstał. Chociaż finał Wimbledonu w 1980 r., o którym opowiada, sam w sobie był epicki. Z jednej strony Borg, zwycięzca poprzednich czterech edycji, a z drugiej młody i gniewny pretendent McEnroe. Prawie cztery godziny gry, pięć setów, 18–16 dla McEnroe w tie-breaku czwartego seta po siedmiu zmarnowanych meczbolach przez Borga i wisząca w powietrzu detronizacja, do której jednak nie doszło, bo Borg, jak to Borg, serię niepowodzeń przyjął z lodowatym spokojem i w końcu zwyciężył, rozgrywając ostatniego seta na swoich zasadach.

Polityka 44.2017 (3134) z dnia 30.10.2017; Ludzie i style; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Ogień zimny i gorący"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021