Ludzie i style

Rosja tuż za miedzą

Mundial w Kaliningradzie

Nowy, wybudowany na mundial, stadion piłkarski w Kaliningradzie. Nowy, wybudowany na mundial, stadion piłkarski w Kaliningradzie. Peter Kovalev/TASS / Getty Images
Po mundialowym Kaliningradzie, wysprzątanym, wymalowanym po wierzchu, krążą wolontariuszki z wielkimi nakładkami z niebieskiej gąbki na dłonie i napisem „przybij piątkę”. No tośmy sobie wszyscy – Chorwaci, paru Nigeryjczyków i miejscowi – te piątki ciągle przybijali.
Na mecz z Nigerią do Kaliningradu przyjechało wielu chorwackich kibiców.Francois Nel/Getty Images Na mecz z Nigerią do Kaliningradu przyjechało wielu chorwackich kibiców.

Na przejściu granicznym z obwodem kaliningradzkim sporo Chorwatów: samochody na chorwackich rejestracjach albo na polskich, wynajęte, obwieszone chorwackimi flagami. Obsługa idzie pełną parą, na wszystkich stanowiskach. Polska celniczka zauważa, że coś Chorwatów więcej niż Nigeryjczyków (bo dziś mecz Chorwacja-Nigeria), ale tłumaczy zaraz sama sobie dlaczego: przecież w Nigerii taki bilet musi kosztować tyle co wioska, co na gruzach świata politycznej poprawności brzmi coraz bardziej neutralnie.

Polityka 25.2018 (3165) z dnia 19.06.2018; Na własne oczy; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Rosja tuż za miedzą"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021