Ludzie i style

Gitara prowadząca

Podróże szlakiem muzycznych gwiazd

Beyoncé i Jay-Z w Luwrze. Beyoncé i Jay-Z w Luwrze. Youtube
Muzyka rozrywkowa dorobiła się własnej mitologii. Teraz dorabiają się na tym twórcy biznesów wycieczkowych.
W Berlinie jest kilka zorganizowanych wycieczek śladami Davida Bowiego. Na fot. mieszkanie Bowiego w Berlinie przy Hauptstrasse 155.Emmanuele Contini/Zuma Press/Forum W Berlinie jest kilka zorganizowanych wycieczek śladami Davida Bowiego. Na fot. mieszkanie Bowiego w Berlinie przy Hauptstrasse 155.

Tego lata najpopularniejsze muzeum na świecie uruchomiło niezwykle zaskakujące wycieczki. W półtorej godziny goście oglądają 17 dzieł, m.in. „Monę Lisę”, „Wenus z Milo”, „Nike z Samotraki” czy „Sfinksa z Tanisu”. Eksponaty łączy tylko jedno: na ich tle w klipie do utworu „Apeshit” występowali państwo Carterowie: Beyoncé i Jay-Z. Można się krzywić, że wysoka sztuka zniża się do kaprysów sztuki popularnej, ale w dzisiejszym świecie nawet Luwr musi czasem wykorzystywać takie okazje. My jeszcze tego nie umiemy.

To po prostu sprawne rozszerzenie grupy docelowej na profanów, zabieg, który moglibyśmy nazwać obniżeniem poznawczych barier wejścia – mówi dr Jacek Pogorzelski, ekspert marketingu terytorialnego. – Luwr sam w sobie jest turystyczną atrakcją, ale jego skala może przytłoczyć zwiedzającego, który na co dzień nie obcuje ze sztuką. Trasa śladami piosenki i teledysku Carterów dla wielu będzie kluczem do tego muzeum.

Nowe klucze dla zwiedzających wyrabiają nie tylko muzea. W dobie łatwiejszego, szybszego i tańszego niż kiedykolwiek podróżowania (zwłaszcza po Europie) oferowanie nowych, ciekawych bodźców turystycznych w popkulturowej konwencji stało się standardem. Sama tylko turystyka filmowa, zwana także „set jettingiem”, jest już od lat silną gałęzią na rynku podróży. Zwiedzanie Chorwacji śladem lokacji znanych z „Gry o tron”, Anglii śladem przygód Harry’ego Pottera czy Nowej Zelandii tropami „Władcy Pierścieni” to pełnoprawne atrakcje wymienionych państw, tak samo jak ujęte w tradycyjnych przewodnikach najważniejsze zabytki czy cuda przyrody. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy przewodnikiem po miastach i regionach staje się muzyka.

Polityka 34.2018 (3174) z dnia 21.08.2018; Ludzie i Style; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Gitara prowadząca"
Reklama