Ludzie i style

Zatraceni

Stracone piłkarskie talenty

Filip Modelski, tutaj jeszcze w barwach Jagiellonii. Filip Modelski, tutaj jeszcze w barwach Jagiellonii. Anatol Chomicz / Forum
Historie wyjazdów nastoletnich polskich piłkarzy do zagranicznej ziemi obiecanej uczą: spiesz się powoli. Tylko że dla menedżerów liczy się ruch w interesie.
Oktawian Skrzecz, etatowy zawodnik młodzieżowych reprezentacji Polski.Łukasz Dejnarowicz/Forum Oktawian Skrzecz, etatowy zawodnik młodzieżowych reprezentacji Polski.

W pewnym klubie Ekstraklasy pewna grupa jego pracowników, którzy nie mogli pogodzić się z drenowaniem rynku piłkarskiego z młodych talentów, przygotowała listę tych, którzy skusili się na wyjazd i nie rozwinęli się na miarę oczekiwań. Jest na niej 59 nazwisk piłkarzy urodzonych w latach 1990–2000. Prawie wszyscy wyjechali między 15. a 18. rokiem życia. Prawie wszyscy przewinęli się przez kolejne roczniki młodzieżowych reprezentacji Polski. Byli gwiazdami swoich juniorskich drużyn.

Tylko dwóch z nich – Szymon Matuszek i Adam Buksa – po powrocie do Polski regularnie gra w klubach Ekstraklasy: w Górniku Zabrze i w Pogoni Szczecin.

Polityka 42.2018 (3182) z dnia 16.10.2018; Ludzie i style; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Zatraceni"
Reklama