Ludzie i style

Wybrakowana formuła

Kobieca Formuła 1

Maria Teresa de Filippis przed Grand Prix Monako, 1959 r. Maria Teresa de Filippis przed Grand Prix Monako, 1959 r. Klemantaski Collection / Getty Images
Do Formuły 1 w całej historii przebiło się pięć kobiet. Wystartowały dwie, jedna zdobyła pół punktu. Teraz rusza W Series, damska seria wyścigowa. Chwyt marketingowy, pomysł na biznes czy realna szansa dla kobiet na miejsce w F1?
Lella Lombardi przed wyścigiem F1 na torze Brands Hatch, Wielka Brytania 1975 r.Ben Martin/Getty Images Lella Lombardi przed wyścigiem F1 na torze Brands Hatch, Wielka Brytania 1975 r.

Pierwsza ścigała się w Formule 1 w latach 50. XX w. Włoszka Maria Teresa de Filippis. Wyścigi były wówczas bardzo niebezpieczne, niemal w każdym sezonie ginął kierowca. Ponad 20 lat później też pochodząca z Włoch Lella Lombardi wystartowała 12 razy. Po niej jeszcze trzy kobiety otarły się o F1. Divina Galica (Brytyjka o polskich korzeniach) w latach 70., Desire Wilson w 1980 r., Giovanna Amati w latach 90. Wszystkie trzy startowały w eliminacjach, ale nie zakwalifikowały się do wyścigu.

Przez kolejne 20 lat reprezentacją kobiet na torze F1 były tylko młode, zgrabne i skąpo ubrane grid girls, prezentujące zawodników na linii startu.

Polityka 10.2019 (3201) z dnia 05.03.2019; Ludzie i style; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Wybrakowana formuła"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021