Ludzie i style

Wybrakowana formuła

Kobieca Formuła 1

Maria Teresa de Filippis przed Grand Prix Monako, 1959 r. Maria Teresa de Filippis przed Grand Prix Monako, 1959 r. Klemantaski Collection / Getty Images
Do Formuły 1 w całej historii przebiło się pięć kobiet. Wystartowały dwie, jedna zdobyła pół punktu. Teraz rusza W Series, damska seria wyścigowa. Chwyt marketingowy, pomysł na biznes czy realna szansa dla kobiet na miejsce w F1?
Lella Lombardi przed wyścigiem F1 na torze Brands Hatch, Wielka Brytania 1975 r.Ben Martin/Getty Images Lella Lombardi przed wyścigiem F1 na torze Brands Hatch, Wielka Brytania 1975 r.

Pierwsza ścigała się w Formule 1 w latach 50. XX w. Włoszka Maria Teresa de Filippis. Wyścigi były wówczas bardzo niebezpieczne, niemal w każdym sezonie ginął kierowca. Ponad 20 lat później też pochodząca z Włoch Lella Lombardi wystartowała 12 razy. Po niej jeszcze trzy kobiety otarły się o F1. Divina Galica (Brytyjka o polskich korzeniach) w latach 70., Desire Wilson w 1980 r., Giovanna Amati w latach 90. Wszystkie trzy startowały w eliminacjach, ale nie zakwalifikowały się do wyścigu.

Przez kolejne 20 lat reprezentacją kobiet na torze F1 były tylko młode, zgrabne i skąpo ubrane grid girls, prezentujące zawodników na linii startu.

Polityka 10.2019 (3201) z dnia 05.03.2019; Ludzie i style; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Wybrakowana formuła"

Czytaj także

Ludzie i style

Jak amerykańskie flippery z Francji do Polski trafiły

Flippery, czyli zręcznościowe, elektromechaniczne maszyny do grania, były kiedyś obowiązkowym elementem wyposażenia w barach, hotelach i... nocnych klubach. O ich losach opowiada Marek Jasicki, który importował je z Francji do Polski.

Łukasz Dziatkiewicz
15.09.2019