Ludzie i style

Gra o wyrównanie

Sportsmenki chcą tyle samo

Megan Rapinoe (w środku) z koleżankami z drużyny piłkarskiej i burmistrzem Nowego Jorku Billem de Blasio podczas oficjalnej parady mistrzyń. Megan Rapinoe (w środku) z koleżankami z drużyny piłkarskiej i burmistrzem Nowego Jorku Billem de Blasio podczas oficjalnej parady mistrzyń. Theo Wargo / Getty Images
Przy okazji zakończonego niedawno mundialu kobiet powrócił problem ich dyskryminacji w futbolu. Ale piłkarska rzeczywistość nie jest reprezentatywna. Wyspy nierówności w sporcie się kurczą.
Serena Williams deklaruje, że nie spocznie, póki kobiety nie będą w zawodowym tenisie traktowane identycznie jak mężczyźni.Imago Sport/Xinhua/Forum Serena Williams deklaruje, że nie spocznie, póki kobiety nie będą w zawodowym tenisie traktowane identycznie jak mężczyźni.

Pomundialowy benefis Amerykanek był przedstawieniem jednej aktorki – Megan Rapinoe, podpory reprezentacji od kilkunastu lat, jej współkapitanki i zdobywczyni sześciu bramek na ostatnich mistrzostwach. Na boisku najczęściej grywa w pomocy, ale w życiu nie stroni od ofensywy. Jako zdeklarowana lesbijka walczy o prawa homoseksualistów. Podczas odgrywania narodowego hymnu klęka – idąc w ślady zawodowego futbolisty Colina Kaepernicka, który w ten sposób dał wyraz swej niezgodzie na nierówne traktowanie kolorowych Amerykanów, a zwłaszcza nadużywaniu wobec nich przemocy przez policję.

Polityka 30.2019 (3220) z dnia 23.07.2019; Ludzie i style; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Gra o wyrównanie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >