Ludzie i style

Gra o wyrównanie

Sportsmenki chcą tyle samo

Megan Rapinoe (w środku) z koleżankami z drużyny piłkarskiej i burmistrzem Nowego Jorku Billem de Blasio podczas oficjalnej parady mistrzyń. Megan Rapinoe (w środku) z koleżankami z drużyny piłkarskiej i burmistrzem Nowego Jorku Billem de Blasio podczas oficjalnej parady mistrzyń. Theo Wargo / Getty Images
Przy okazji zakończonego niedawno mundialu kobiet powrócił problem ich dyskryminacji w futbolu. Ale piłkarska rzeczywistość nie jest reprezentatywna. Wyspy nierówności w sporcie się kurczą.
Serena Williams deklaruje, że nie spocznie, póki kobiety nie będą w zawodowym tenisie traktowane identycznie jak mężczyźni.Imago Sport/Xinhua/Forum Serena Williams deklaruje, że nie spocznie, póki kobiety nie będą w zawodowym tenisie traktowane identycznie jak mężczyźni.

Pomundialowy benefis Amerykanek był przedstawieniem jednej aktorki – Megan Rapinoe, podpory reprezentacji od kilkunastu lat, jej współkapitanki i zdobywczyni sześciu bramek na ostatnich mistrzostwach. Na boisku najczęściej grywa w pomocy, ale w życiu nie stroni od ofensywy. Jako zdeklarowana lesbijka walczy o prawa homoseksualistów. Podczas odgrywania narodowego hymnu klęka – idąc w ślady zawodowego futbolisty Colina Kaepernicka, który w ten sposób dał wyraz swej niezgodzie na nierówne traktowanie kolorowych Amerykanów, a zwłaszcza nadużywaniu wobec nich przemocy przez policję.

Polityka 30.2019 (3220) z dnia 23.07.2019; Ludzie i style; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Gra o wyrównanie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021