Ludzie i style

Gra o wyrównanie

Sportsmenki chcą tyle samo

Megan Rapinoe (w środku) z koleżankami z drużyny piłkarskiej i burmistrzem Nowego Jorku Billem de Blasio podczas oficjalnej parady mistrzyń. Megan Rapinoe (w środku) z koleżankami z drużyny piłkarskiej i burmistrzem Nowego Jorku Billem de Blasio podczas oficjalnej parady mistrzyń. Theo Wargo / Getty Images
Przy okazji zakończonego niedawno mundialu kobiet powrócił problem ich dyskryminacji w futbolu. Ale piłkarska rzeczywistość nie jest reprezentatywna. Wyspy nierówności w sporcie się kurczą.
Serena Williams deklaruje, że nie spocznie, póki kobiety nie będą w zawodowym tenisie traktowane identycznie jak mężczyźni.Imago Sport/Xinhua/Forum Serena Williams deklaruje, że nie spocznie, póki kobiety nie będą w zawodowym tenisie traktowane identycznie jak mężczyźni.

Pomundialowy benefis Amerykanek był przedstawieniem jednej aktorki – Megan Rapinoe, podpory reprezentacji od kilkunastu lat, jej współkapitanki i zdobywczyni sześciu bramek na ostatnich mistrzostwach. Na boisku najczęściej grywa w pomocy, ale w życiu nie stroni od ofensywy. Jako zdeklarowana lesbijka walczy o prawa homoseksualistów. Podczas odgrywania narodowego hymnu klęka – idąc w ślady zawodowego futbolisty Colina Kaepernicka, który w ten sposób dał wyraz swej niezgodzie na nierówne traktowanie kolorowych Amerykanów, a zwłaszcza nadużywaniu wobec nich przemocy przez policję.

Polityka 30.2019 (3220) z dnia 23.07.2019; Ludzie i style; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Gra o wyrównanie"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Niespotykanie niewidoczny człowiek. Minister Kościński

Tadeusz Kościński przyjął tekę ministra finansów, ale się nie cieszy. Nominacji nie zawdzięcza swoim kompetencjom, ale temu, że już w 2015 r. znalazł się w drużynie Morawieckiego. Teraz musi znaleźć pieniądze na wydatki projektowane na Nowogrodzkiej.

Joanna Solska
26.11.2019