Ludzie i style

Dwanaście dzielnych kobiet

Żeglarki z „Maiden”

Kadr z dokumentu „Maiden” o pierwszej kobiecej załodze żeglarskiej w historii. Kadr z dokumentu „Maiden” o pierwszej kobiecej załodze żeglarskiej w historii. Gutek Film
Trzy dekady temu kobieca załoga jachtu „Maiden” złamała stereotyp męskiej dominacji w oceanicznej żegludze. Teraz dzięki poświęconemu im filmowi dokumentalnemu wypływają na szersze wody.
Pokonanie trasy zabrało im 167 dni. W swojej klasie zajęły drugie miejsce.materiały prasowe Pokonanie trasy zabrało im 167 dni. W swojej klasie zajęły drugie miejsce.

Tracy Edwards właściwie nie wychodzi z kajuty swojej 18-metrowej łodzi „Maiden”. Ślęczy nad mapami i raportami meteo, szukając wiatru w układach barycznych. Kombinuje, jak zabrać się z którymś z nadchodzących niżów. Żeby obrać właściwy kurs, trzeba wcześniej sto razy popłynąć złym. Nauczyć się na własnych błędach. 27-letnia Tracy po raz pierwszy w życiu jest na łódce skipperem i nawigatorem. Wypływała dziesiątki tysięcy mil, ale nigdy w tak odpowiedzialnych rolach. Dowodzi pierwszą damską załogą w historii oceanicznych regat Whitbread Round The World Race.

Polityka 32.2019 (3222) z dnia 06.08.2019; Ludzie i style; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Dwanaście dzielnych kobiet"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >