Ludzie i style

Recepta na prochy

Zabójcze pigułki

Bliscy ofiar przedawkowania opioidów uważnie śledzą procesy przeciwko ich producentom. Na fot. niedawna manifestacja przed Sądem Najwyższym hrabstwa Suffolk w Bostonie podczas procesu Purdue Pharma, wytwórcy OxyContinu. Bliscy ofiar przedawkowania opioidów uważnie śledzą procesy przeciwko ich producentom. Na fot. niedawna manifestacja przed Sądem Najwyższym hrabstwa Suffolk w Bostonie podczas procesu Purdue Pharma, wytwórcy OxyContinu. Nic Antaya/The Boston Globe / Getty Images
W wyniku kryzysu opioidowego w Ameryce życie straciło już kilkaset tysięcy osób. Końca tej katastrofy nie widać. Za to początki podobnej można dostrzec w Polsce.
Na promocję leków opioidowych przeznaczano miliony dolarów; aby napędzać sprzedaż, przekupywano lekarzy i oszukiwano firmy ubezpieczeniowe.Alamy Stock Photo/BEW Na promocję leków opioidowych przeznaczano miliony dolarów; aby napędzać sprzedaż, przekupywano lekarzy i oszukiwano firmy ubezpieczeniowe.

Niepokojący spadek średniej długości życia. Straty gospodarcze opiewające na kilkaset miliardów dolarów. Liczba zgonów przewyższająca sumę śmiertelnych wypadków na drogach i z użyciem broni palnej. Wielotysięczne pokolenie sierot… Amerykanom trudno uporać się z jednym z najpoważniejszych w historii kryzysów. Przyszedł z najmniej oczekiwanej strony – żadnego wroga z zewnątrz, tylko lekarze i firmy farmaceutyczne, kojarzeni do tej pory z ratowaniem zdrowia. To oni właśnie przyczynili się do tej katastrofy, wmawiając obywatelom, że potrafią leczyć ból najlepiej na świecie: skutecznie i szybko.

Polityka 36.2019 (3226) z dnia 03.09.2019; Ludzie i style; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Recepta na prochy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020