Ludzie i style

Recepta na prochy

Zabójcze pigułki

Bliscy ofiar przedawkowania opioidów uważnie śledzą procesy przeciwko ich producentom. Na fot. niedawna manifestacja przed Sądem Najwyższym hrabstwa Suffolk w Bostonie podczas procesu Purdue Pharma, wytwórcy OxyContinu. Bliscy ofiar przedawkowania opioidów uważnie śledzą procesy przeciwko ich producentom. Na fot. niedawna manifestacja przed Sądem Najwyższym hrabstwa Suffolk w Bostonie podczas procesu Purdue Pharma, wytwórcy OxyContinu. Nic Antaya/The Boston Globe / Getty Images
W wyniku kryzysu opioidowego w Ameryce życie straciło już kilkaset tysięcy osób. Końca tej katastrofy nie widać. Za to początki podobnej można dostrzec w Polsce.
Na promocję leków opioidowych przeznaczano miliony dolarów; aby napędzać sprzedaż, przekupywano lekarzy i oszukiwano firmy ubezpieczeniowe.Alamy Stock Photo/BEW Na promocję leków opioidowych przeznaczano miliony dolarów; aby napędzać sprzedaż, przekupywano lekarzy i oszukiwano firmy ubezpieczeniowe.

Niepokojący spadek średniej długości życia. Straty gospodarcze opiewające na kilkaset miliardów dolarów. Liczba zgonów przewyższająca sumę śmiertelnych wypadków na drogach i z użyciem broni palnej. Wielotysięczne pokolenie sierot… Amerykanom trudno uporać się z jednym z najpoważniejszych w historii kryzysów. Przyszedł z najmniej oczekiwanej strony – żadnego wroga z zewnątrz, tylko lekarze i firmy farmaceutyczne, kojarzeni do tej pory z ratowaniem zdrowia. To oni właśnie przyczynili się do tej katastrofy, wmawiając obywatelom, że potrafią leczyć ból najlepiej na świecie: skutecznie i szybko.

Polityka 36.2019 (3226) z dnia 03.09.2019; Ludzie i style; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Recepta na prochy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >