Ludzie i style

Przelajkowali

Influencerzy na cenzurowanym

Wyłudzają jedzenie za recenzje w internecie. Kupują lajki. Interesuje się nimi policja. Środowisko influencerów znalazło się na celowniku. Musi się oczyścić i sprofesjonalizować. Wyłudzają jedzenie za recenzje w internecie. Kupują lajki. Interesuje się nimi policja. Środowisko influencerów znalazło się na celowniku. Musi się oczyścić i sprofesjonalizować. Mirosław Gryń / Polityka
Wyłudzają jedzenie za recenzje w internecie. Kupują lajki. Interesuje się nimi policja. Środowisko influencerów znalazło się na celowniku. Musi się oczyścić i sprofesjonalizować.
Czasy sielanki i swawoli najwyraźniej w sieci się kończą, choć nie minęły bezpowrotnie, bo bezmiar treści nadal trudno przesiać.Mirosław Gryń/Polityka Czasy sielanki i swawoli najwyraźniej w sieci się kończą, choć nie minęły bezpowrotnie, bo bezmiar treści nadal trudno przesiać.

Ile zarabiają i właściwie w jaki sposób? Jakie umowy podpisują? Czy odprowadzają podatki? Pracują czy są raczej „darmozjadami”? Takie pytania padają w odniesieniu do influencerów, ludzi znanych w internecie, a ostatnio także w mediach. Patologie i nadużycia kładą się cieniem na tej wirtualnej działalności, która mniej już jest społecznikowska, a bardziej biznesowa. A zarazem wciąż niejasna.

Ciekawość kulis i zarobków w branży jest tak duża, że do dwóch polskich agencji marketingowych – GetHero i Gamellon – niedawno zakradł się haker.

Polityka 37.2019 (3227) z dnia 10.09.2019; Ludzie i style; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Przelajkowali"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021