Ludzie i style

Brąz siatkarzy na mistrzostwach Europy. Na pocieszenie

Polacy z brązowym medalem w Mistrzostwach Europy w siatkówce Polacy z brązowym medalem w Mistrzostwach Europy w siatkówce Martin Bureau / EAST NEWS
Skoro nie może być złota, trzeba cieszyć się z brązu. Polscy siatkarze byli w Paryżu lepsi od Francuzów. Wygrali 3:0 (26:24, 25:22, 25:21).

Euforii nie będzie, bo Polacy są przecież mistrzami świata, i to drugi raz z rzędu. Z drugiej strony od ośmiu lat europejskich medali nie było, więc brąz trzeba docenić.

Pobudka Polaków

W półfinale ze Słowenią nasi reprezentanci nie byli sobą. Wyglądali na zdziwionych rozwojem wypadków na boisku w Lublanie. Dobrze, że po dwóch dniach w paryskiej potyczce z gospodarzami otrząsnęli się z tego stanu. Trzeba jednak pamiętać, że Francuzi nie dość, że wojowali w półfinale z Serbami przez aż pięć setów, to jeszcze mieli dobę mniej na uporanie się ze zmęczeniem.

Na boisku mierzyły się dwie wielkie gwiazdy: Wilfredo Leon i enfant terrible francuskiej siatkówki Earvin N’Gapeth. Leon tym razem miał znacznie więcej do powiedzenia niż w meczu ze Słowenią, jednak N’Gapeth błyskotliwością chyba go przebijał. Indywidualności są bardzo ważne, ale siatkówka to sport drużynowy i dlatego to ekipa Vitala Heynena została udekorowana medalami.

Dobrze, że Polacy nie obrazili się na świat i pokazali, że potrafią wyciągać wnioski z porażki. Na pewno są drużyną, która ma uzasadnione aspiracje do osiągania najwyższych celów. Heynen mówi głośno, a za nim jego podopieczni, że olimpijskie złoto jest tym, do czego dążą. Być może paradoksalnie, nie zdobywając mistrzostwa Europy, są bliżej najwyższego podium za rok w Tokio.

Siatkarze protestują

Jeszcze nie wiadomo, kto zostanie mistrzem Europy (finał Serbia–Słowenia w niedzielę), a już rozpoczyna się wielki turniej o Puchar Świata w Japonii. Tam poleciał powracający po operacji do wielkiej siatkówki Bartosz Kurek z kolegami, którzy nie zmieścili się w dwunastce na mistrzostwa kontynentu. Doleci do nich Vital Heynen i większość medalistów z Paryża.

Międzynarodowe władze siatkówki nic sobie nie robią ze zdrowia zawodników i fundują im kolejny nonsensowny kalendarz imprez. Na razie żadne protesty nie odnoszą skutku.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Jak Koreańczycy podbijają świat muzyki klasycznej. Słychać ją nawet w słynnych k-dramach

Muzycy z Korei Południowej coraz częściej podbijają świat muzyki klasycznej. To dalszy ciąg koreańskiej fali, efekt olbrzymich ambicji i kultury, która Beethovena i Brahmsa umieszcza w tytułach romansowych seriali.

Dorota Szwarcman
15.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną