Ludzie i style

Sama sobie motorem

Patrycja Bereznowska: do biegania same nogi nie wystarczą

Patrycja Bereznowska Patrycja Bereznowska Aneta Mikulska
Patrycja Bereznowska przebiegła przez piekło. Zajęła drugie miejsce na świecie.
„Do biegania non stop przez 24 czy nawet 48 godzin same nogi nie wystarczą, bo w pewnym momencie muszą odmówić posłuszeństwa”.Patrycja Bereznowska/Facebook „Do biegania non stop przez 24 czy nawet 48 godzin same nogi nie wystarczą, bo w pewnym momencie muszą odmówić posłuszeństwa”.

O tym, że mają u siebie diament, Polacy dowiedzieli się z amerykańskich mediów. Patrycja Bereznowska okazała się najlepszą biegaczką w historii jednego z najbardziej ekstremalnych biegów na świecie. W Polsce zaczęło się sprawdzanie, kto to taki. Sam zacząłem szukać. Z Facebooka dowiedziałem się, że do Stanów wyjechała dzięki zbiórce wśród znajomych i że biegnąc, wspierała fundację dla osób dotkniętych depresją. Bardzo chciałem poznać kogoś, kto mając 44 lata na karku, przebiega 217 km w 40-stopniowym upale w Dolinie Śmierci. Dystans, który mnie potrafi zmęczyć za kierownicą wygodnego i klimatyzowanego auta.

Prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henryka Olszewskiego złapałem właśnie za kierownicą. Dlatego na początku nie zdziwiłem się, że nie widział, o kogo pytam.

Patrycja Bereznowska. Opłaca w pana związku składki od sześciu lat.

Proszę pana, w związku składki opłaca wielu ludzi.

A ilu zdobywa dla pana złote medale?

Mniej, ale nie narzekam.

Tych pan powinien chyba kojarzyć. Bereznowska to mistrzyni świata.

Jak nie w dyscyplinie olimpijskiej, to nie kojarzę. Nam płacą za olimpijczyków. Taki model. A ta Berezkoska to w czym wygrywa?

Bereznowska. Ultramaratony, biegi 24-godzinne. Takie tam.

Ciężki temat.

No, ciężko to pewnie przebiec.

Ciężki temat, bo po co w ogóle to biegać? Pan myśli, że to jest zdrowe? Młodzieży tego nie polecamy. Kolana zajechane, zdrowie zniszczone. My realizujemy politykę Ministerstwa Sportu. I trzymamy się możliwości, jakie ma nasze państwo.

Bereznowska przekracza możliwości człowieka.

A pan mój czas.

Napieraj

Na odpowiedź na facebookową prośbę o spotkanie od samej Bereznowskiej czekałem długo, w międzyczasie oglądając kolejne wywiady.

Polityka 42.2019 (3232) z dnia 15.10.2019; Ludzie i Style; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Sama sobie motorem"
Reklama