PiS wygrał wybory do Sejmu, powiększając znacznie zarówno swój dorobek procentowy (rekord od 1991 r.), jak i liczbę wyborców (rekordowe 8 mln głosów). Zwyciężył w 14 z 16 województw, z których wiele jeszcze niedawno było twierdzami Platformy Obywatelskiej. Sukces? Bez wątpienia. Ale większość sejmowa jest niewielka (235 mandatów – tyle, ile w 2015 r.), a na dodatek – czego w wieczór wyborczy chyba nikt się nie spodziewał – PiS utracił większość w Senacie.
PiS z rekordowym mandatem, ale wciąż odległe od absolutnej hegemonii. Opozycja nie posuwa się naprzód, choć i nie cofa. Na wielki przełom trzeba poczekać. Oto garść powyborczych danych i obserwacji.
Prof. Andrzej Rychard, socjolog, o tym, w jakim miejscu znalazły się władza i opozycja po wyborach.
Olga Tokarczuk, zdobywczyni literackiego Nobla, jest znakomitą obserwatorką czasów chaosu i doskonale rozumie polskie społeczeństwo – wbrew temu, co zarzuca jej dzisiejszy minister kultury.
Świat zachwyca się nagrodą dla Olgi Tokarczuk. Polacy przyjęli ją z euforią i potraktowali jako jakiś rodzaj pociechy. Z wyjątkiem tych, którzy – jak kiedyś Miłoszowi – życzyli pisarce emigracji.
Interwencje policji to już codzienność w szkołach.
Jak martwe kozy na wiślańskiej wyspie stały się sprawą wagi państwowej.
Zobowiązań finansowych nie spłaca już 4 mln Polaków. To, co jeszcze niedawno było powodem do wstydu, staje się normą. Także dlatego, że społeczeństwo i politycy mają dla dłużników coraz więcej zrozumienia.
Dzięki nowym technologiom sklepy mogą już działać bez obsługi, a klientom do zakupów wystarczy smartfon z aplikacją. Nie wiadomo tylko, czy ta cyfrowa rewolucja poradzi sobie z analogowymi złodziejami.
Od kilku lat na świecie trwa prawdziwy boom na męskie zegarki sportowe. Kiedyś niezbędny i funkcjonalny instrument pomiarowy, dziś stał się symbolem modnego stylu życia. Dlatego wielu mężczyzn, nawet do formalnego stroju, nosi zegarki przeznaczone dla nurków, pilotów lub fanów motorsportu.
Zakazy zakrywania twarzy podczas demonstracji mnożą się nie tylko w państwach autokratycznych, ale też na Zachodzie. Czy możliwa jest demokracja bez anonimowości?
Wciągnięcie Kijowa w impeachment Trumpa nieszczęśliwie zbiegło się z próbą odblokowania sytuacji w Donbasie. Prezydent Ukrainy może przegrać na obu tych frontach.
Donald Trump, wycofując amerykańskich żołnierzy z północnej Syrii i dając tam wolną rękę Turcji, znów zrobił mądrą rzecz w głupi sposób.
Bezkarność sowieckich dywersantów na Kresach II RP zmusiła rząd do utworzenia 95 lat temu Korpusu Ochrony Pogranicza.
Magiczny obraz żydowskiego świata na polskich ziemiach – Leszno i Kamieniec w XIX wieku.
Rozmowa z prof. Włodzisławem Duchem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika o tym, po co człowiek korzysta ze sztucznej inteligencji i czy Polska ma dobry pomysł, jak ją rozwijać.
Zanieczyszczone powietrze to wróg serca i płuc. Warto wiedzieć, jak bardzo może zagrażać ludziom, nawet jeśli uważają się za zdrowych.
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Rozpoczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim wraca smog. Czy musi on być częścią polskiego losu? Kraków i inne miasta pokazują, że nie.
Patrycja Bereznowska przebiegła przez piekło. Zajęła drugie miejsce na świecie.
Diogenes, grecki filozof, jak wiadomo, z wyboru mieszkał w beczce. Dziś Polacy coraz częściej wybierają mieszkania niewiele od beczki większe. Także z wyboru?
Zimowa Karyntia bije, silną przecież, narciarską konkurencję, mnogością słońca, pewniejszym ostatnio śniegiem oraz, by tak rzec, wyciszoną atmosferą. Jednym słowem: sielanką.
Jeśli istnieje jeszcze czysta poezja na ekranie, ten film jest tego dowodem.
Film nie jest typową biografią kręconą w hołdzie wielkiemu artyście.
Bardzo krwawe kino, zdecydowanie nie dla wszystkich, ale ci, którzy pójdą, będą nim zachwyceni.
Vince Gilligan nie potrafi się rozstać z bohaterami, których losy opowiadał przez 62 odcinki w latach 2008–13 w genialnej produkcji „Breaking Bad”.
Bogaty w rocznicowe obchody rok dobiega końca, a mocny akcent na jego zakończenie postawiła architektura cyklem pięciu równoległych ekspozycji w różnych miastach, poświęconych różnym okresom i zagadnieniom mijającego stulecia.
Jarosław Mikołajewski opisuje swoją obsesję związaną z postacią Zuzanny Ginczanki i jej poezją, tropi jej ślady, rozmawia z ludźmi, którzy ją znali.
Jest to powieść w równym stopniu świadomie staroświecka, co nowoczesna, a jednocześnie rozgrywająca się jakby poza czasem.
Repertuar to wydłużone i rozbudowane w partiach solowych utwory Karasińskiego, Warsa, Ferszki i innych.
Druga płyta nietypowego wciąż duetu – bo mimo wzajemnych sympatii środowiska alternatywnego rocka i hip-hopu spotykają się na wspólnym gruncie rzadko.
Śmiem twierdzić, że, podobnie jak na antyrządowych manifestacjach KOD, barierą dla odbiorcy może się okazać nie sens, tylko estetyka.
Seria wydawnicza Biblioteki Narodowej z białą okładką z charakterystycznym wieńcem laurowym obchodzi 100-lecie istnienia.
Muzyczna duchowość na nowo odczytywana – tak można w skrócie określić temat tego festiwalu.
Autor oryginału pewnie życzy mi, żebym padł trupem. Nie mam mu tego za złe – mówi Damon Lindelof, twórca kultowych „Zagubionych”, który teraz stworzył serialową kontynuację „Strażników”, arcydzieła komiksu superbohaterskiego.
Film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z brawurową rolą Dawida Ogrodnika przypomina wielką postać tytułowego niewidomego pianisty. To powód, by raz jeszcze zastanowić się nad wciąż nośnym mitem artysty straceńca.
Dla tegorocznego noblisty Petera Handkego nic nie jest oczywiste: żadna ideologia, stereotyp, chwilowa obserwacja.
Niezależnie, kiedy ta władza upadnie, podziały społeczne zostaną z nami na bardzo długo – mówi Agnieszka Holland, autorka nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Obywatel Jones”.
W przeddzień wyborów Krystian Lupa pokazał „Capri – wyspę uciekinierów”, sześciogodzinny teatralny fresk o faszyzmie, wojnie, ofierze i czekaniu na lepszy świat.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Ostatnio słyszałem wypowiedź pewnego dygnitarza, że „zasadniczo w służbach nie ma już postkomunistów”. Jeżeli tak, to wszystko robią nasze bęcwały.
Miał wachmistrz Soroka swojego Andrzeja Kmicica, Piętaszek – Robinsona Crusoe, Ursus – Ligię, mnie także się zdarzali ślepi wielbiciele; może mieć i Naimski swojego Macierewicza.
Uważam, że po wyborach PiS powinien się zastanowić, czy nie warto zaprzestać również budowy szpitali.
Fakt, że poseł Suski ma z ambony coraz więcej do powiedzenia w polskim Kościele, bardzo wzmacnia pozycję tego Kościoła.
„Zobrazować ducha narodu” to tytuł wystawy malarstwa polskiego otwartej w Luwr-Lens. Zadziwiająca ekspozycja w niezwykłym muzeum. I w absurdalnej koincydencji z buńczuczną wypowiedzią ministra Piotra Glińskiego.