Świat

Wielobój Zełenskiego

UKRAINA: Między Rosją a Ameryką

Wołodymyr Zełenski i Donald Trump w kuluarowych rozmowach podczas wrześniowej sesji ONZ, Nowy Jork. Wołodymyr Zełenski i Donald Trump w kuluarowych rozmowach podczas wrześniowej sesji ONZ, Nowy Jork. Jonathan Ernst/Reuters / Forum
Wciągnięcie Kijowa w impeachment Trumpa nieszczęśliwie zbiegło się z próbą odblokowania sytuacji w Donbasie. Prezydent Ukrainy może przegrać na obu tych frontach.
Zełenski zgodził się na faworyzowaną przez Rosję formułę Steinmeiera, która nadaje szeroką autonomię kontrolowanym przez Rosję częściom Donbasu.Evgeniy Maloletka/Bloomberg/Getty Images Zełenski zgodził się na faworyzowaną przez Rosję formułę Steinmeiera, która nadaje szeroką autonomię kontrolowanym przez Rosję częściom Donbasu.

Dwa wydarzenia. Najpierw konferencja prasowa dwóch prezydentów Ukrainy i USA. Niezapomniany wyraz twarzy Ukraińca, który prawdopodobnie podczas tej konferencji zdał sobie sprawę, że nie może liczyć na Amerykanina. Kilka dni później orędzie do narodu ukraińskiego, w którym prezydent tego kraju tłumaczy się z największego od 2014 r. ustępstwa wobec Rosji w sprawie Donbasu.

Ta sekwencja rozpoczęła się w lipcu, od rozmowy telefonicznej Donalda Trumpa z Wołodymyrem Zełenskim. W jej trakcie Amerykanin próbował wymusić na Ukraińcu przeprowadzenie śledztwa w sprawie syna swojego potencjalnego rywala w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Joego Bidena Huntera, który robił interesy na Ukrainie.

Polityka 42.2019 (3232) z dnia 15.10.2019; Świat; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielobój Zełenskiego"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019