Kultura

Kot kaparot

Ucieczka przed historią? – najnowszy spektakl Krystiana Lupy

Spektakl „Capri – wyspa uciekinierów”. Spektakl „Capri – wyspa uciekinierów”. Natalia Kabanow / materiały prasowe
W przeddzień wyborów Krystian Lupa pokazał „Capri – wyspę uciekinierów”, sześciogodzinny teatralny fresk o faszyzmie, wojnie, ofierze i czekaniu na lepszy świat.
Curzio Malaparte był obserwatorem losu okaleczonych żołnierzy i cywili.Natalia Kabanow/materiały prasowe Curzio Malaparte był obserwatorem losu okaleczonych żołnierzy i cywili.

Grany w warszawskim Teatrze Powszechnym spektakl zaczyna się projekcją fragmentów „Pogardy” Jean-Luca Godarda z 1963 r. Fritz Lang gra w tym filmie samego siebie – reżysera ekranizującego „Odyseję” Homera. Na wychodzącym na morze tarasie Casa Malaparte – willi Curzio Malapartego na włoskiej wyspie Capri – kręci scenę, w której Odyseusz po raz pierwszy widzi ukochaną ojczyznę, Itakę, do której powrót po wojnie trojańskiej zajął mu dekadę. Radośnie wymachuje mieczem, podskakuje z ekscytacji.

Polityka 42.2019 (3232) z dnia 15.10.2019; Kultura; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Kot kaparot"

Czytaj także

Klasyki Polityki

Jak dzieci odczuwają i rozumieją ból?

Jeszcze na początku lat 80. uważano, że noworodki w ogóle nie odczuwają bólu! A ponieważ nie potrafią werbalnie wyrazić tego, co czują, nie dbano o ich komfort w szpitalach.

Paweł Walewski
08.08.1998