Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

Perły z ogrodu pamięci

Przepadły świat żydowski

Jecheskiel Kotik Jecheskiel Kotik UW
Magiczny obraz żydowskiego świata na polskich ziemiach – Leszno i Kamieniec w XIX wieku.
Ludwig Kalisch, autor „Obrazków z moich lat chłopięcych”.M. Alostre Ludwig Kalisch, autor „Obrazków z moich lat chłopięcych”.

Szolem Alejchem, klasyk literatury w języku żydowskim – jidysz, autor opowieści o mleczarzu imieniem Tewje, zekranizowanej jako „Skrzypek na dachu”, napisał w liście do Jecheskiela Kotika: „Nie pamiętam, kiedy ostatni raz coś sprawiło mi tak dużo radości, prawdziwej duchowej przyjemności. To skarb, rajski ogród pełen kwiatów i ptasiego śpiewu. Przypomniała mi się moja młodość, moja rodzina, mój cheder, święta, moje marzenia, moje postaci”.

List ten napisał po przeczytaniu książki Kotika „Moje wspomnienia” (Majne zichrojnes).

Polityka 42.2019 (3232) z dnia 15.10.2019; Historia; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Perły z ogrodu pamięci"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021