Historia

Perły z ogrodu pamięci

Przepadły świat żydowski

Jecheskiel Kotik Jecheskiel Kotik UW
Magiczny obraz żydowskiego świata na polskich ziemiach – Leszno i Kamieniec w XIX wieku.
Ludwig Kalisch, autor „Obrazków z moich lat chłopięcych”.M. Alostre Ludwig Kalisch, autor „Obrazków z moich lat chłopięcych”.

Szolem Alejchem, klasyk literatury w języku żydowskim – jidysz, autor opowieści o mleczarzu imieniem Tewje, zekranizowanej jako „Skrzypek na dachu”, napisał w liście do Jecheskiela Kotika: „Nie pamiętam, kiedy ostatni raz coś sprawiło mi tak dużo radości, prawdziwej duchowej przyjemności. To skarb, rajski ogród pełen kwiatów i ptasiego śpiewu. Przypomniała mi się moja młodość, moja rodzina, mój cheder, święta, moje marzenia, moje postaci”.

List ten napisał po przeczytaniu książki Kotika „Moje wspomnienia” (Majne zichrojnes).

Polityka 42.2019 (3232) z dnia 15.10.2019; Historia; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Perły z ogrodu pamięci"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021