Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

W kogo wierzą biskupi

Mizerski na bis

KEP KEP KEP / Facebook
Fakt, że poseł Suski ma z ambony coraz więcej do powiedzenia w polskim Kościele, bardzo wzmacnia pozycję tego Kościoła.

Zainicjowana przez prezesa PiS wymiana elit objęła nie tylko politykę, gospodarkę, sądownictwo i kulturę, ale także Kościół. Na skutek tego w polskim Kościele wyraźnie słabnie pozycja Jezusa Chrystusa, którego nauczanie często rozmija się ze zdrowym rozsądkiem i odczuciami wielu Polaków, rośnie natomiast wiara w osoby takie jak prezes Kaczyński i premier Morawiecki, nauczające w sposób bardziej przystający do obecnych czasów.

Trudno się dziwić, że w tej sytuacji działalność polityków PiS stopniowo przenosi się do kościołów. Politycy ci coraz częściej biorą aktywny udział w mszach. Podczas mszy w Jedlińsku, woj. mazowieckie, z ambony głos zabrał np. Marek Suski, szef gabinetu premiera, który odczytał list Mateusza Morawieckiego, w którym Morawiecki nie chwalił wprawdzie Pana, za to mocno i szczerze pochwalił siebie i swój rząd. Wydarzenie to oburzyło obecnych na mszy polityków KO, ale jednocześnie potwierdziło, że kult Morawieckiego wśród osób z jego najbliższego otoczenia przybiera na sile, co moim zdaniem trzeba potraktować jako zdobycie przez niego pierwszego ważnego przyczółku w zaplanowanej rechrystianizacji Europy.

Fakt, że poseł Suski ma z ambony coraz więcej do powiedzenia w polskim Kościele, bardzo wzmacnia pozycję tego Kościoła, mocno nadwątloną kontrowersyjnymi wystąpieniami takich księży jak Boniecki czy Lemański. Nie ma też wątpliwości, że dzięki kazaniom Jarosława Kaczyńskiego, wygłaszanym podczas przedwyborczych konwencji tej partii, zainspirowani nimi polscy biskupi odżyli i nabrali płomiennej wiary w nieomylność prezesa PiS, czemu obficie dają wyraz w homiliach i oficjalnych oświadczeniach.

Pytanie, czy opisana wyżej wymiana kościelnych elit nie doprowadzi przy okazji do nieuchronnej wymiany wiernych? Wielu polskich katolików narzeka, że przestali się czuć w Kościele jak w domu, bo zamiast przesłania Jezusa słyszą w nim przesłanie partii rządzącej.

Polityka 42.2019 (3232) z dnia 15.10.2019; Felietony; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "W kogo wierzą biskupi"
Reklama