Ludzie i style

Nazwa własna dwuczłonowa

Moda na dwuczłonowe nazwiska

KŻ / Polityka
Zmiana zaczyna się od języka, a o człowieku sporo mówi już jego nazwisko. Gdy składa się z dwóch członów, to mówi jeszcze więcej. Takich nazwisk przybywa: w Polsce i na świecie.
Gabriela Morawska-StaneckaGrzegorz Celejewski/Agencja Gazeta Gabriela Morawska-Stanecka

Niech przedstawiciele pokolenia boomersów, czyli urodzeni w latach 1946–64, będą teraz uprzejmi wspomnieć koleżanki i kolegów z czasów szkoły podstawowej. Rówieśnicy mieli zapewne w większości pojedyncze nazwiska. Dziś w poszukiwaniu podwójnych i bardziej złożonych wystarczy się rozejrzeć.

W dyskusji o kandydatkach Lewicy na prezydenta RP wymieniało się m.in. dwa podwójne nazwiska: prawniczkę, wiceprezeskę Wiosny i wicemarszałkinię Senatu Gabrielę Morawską-Stanecką (w wystąpieniach stosuje konsekwentnie żeńskie końcówki) oraz Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk (niegdyś Partia Razem, do Sejmu startowała z list SLD).

Polityka 2.2020 (3243) z dnia 07.01.2020; Ludzie i style; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Nazwa własna dwuczłonowa"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013