Ludzie i style

Igrzyska olimpijskie Tokio 2020. Świetny olimpijski finisz Polek

Polska sztafeta kobiet 4x400 m zdobyła w Tokio srebro. Polska sztafeta kobiet 4x400 m zdobyła w Tokio srebro. Kai Pfaffenbach / Forum
Dzięki świetnemu finiszowi i aż czterem złotym medalom w lekkiej atletyce 17. lokata w klasyfikacji ogólnej na dzień przed zgaszeniem znicza wygląda całkiem nieźle. I pozwala zapomnieć o tym, że w niektórych dyscyplinach wyniki w Tokio były znacznie słabsze od planowanych.

Znowu dobre wieści z Tokio. Zgodnie z oczekiwaniami nasza sztafeta kobiet w wyścigu 4x400 m zajęła drugie miejsce. Wcześniej cztery kajakarki na 500 m były trzecie. Mamy w sumie 14 medali, co jeszcze kilka dni temu wydawało się nierealne.

Igrzyska olimpijskie Tokio 2020. Prawie nie mają sobie równych

Trudno uwierzyć, ale to był najlepszy w historii występ w lekkiej atletyce. Dziewiąty medal wybiegały Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic. Stawkę uzupełnia Anna Kiełbasińska, która dobrze pobiegła w eliminacjach. Tak się rozpędziliśmy z oczekiwaniami, że zamarzył się nawet kolejny Mazurek Dąbrowskiego. Na bieżni okazało się, że zmobilizowane i w najsilniejszym składzie Amerykanki są poza zasięgiem. Ale tylko one. W ten sposób wszystkie dziewczyny (poza Anną Kiełbasińską) są podwójnymi medalistkami tych igrzysk. Złotymi w sztafecie mieszanej i teraz w kobiecej. Indywidualnie nie udaje im się walczyć o najwyższe cele, ale w sztafetach (prawie) nie mają sobie równych.

Po biegu kwalifikacyjnym, niesieni falą optymizmu, zaczęliśmy liczyć na niespodziankę w męskiej sztafecie 4x400 m. Trzeci wynik eliminacji dawał podstawy do takiego myślenia. To były jednak za wysokie progi. W tej sytuacji piąte miejsce Dariusza Kowaluka, Karola Zalewskiego, Mateusza Rzeźniczaka i Kajetana Duszyńskiego nie jest rozczarowaniem. A wygląda na to, że Polacy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Czytaj też: Sukces sztafety mieszanej. Duszyński pobiegł jak mistrz

Igrzyska olimpijskie Tokio 2020. Cztery charaktery i temperamenty

Kolejny medal jest brązowy, a cieszy jak złoty. W kajakarskiej czwórce Polki dotychczas nie stawały do dekoracji. Od Sydney w 2000 r. zawsze (poza Rio) były czwarte. Dzisiaj zerwały z tradycją i stanęły na podium. Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska uległy tylko Węgierkom i Białorusinkom. Pierwsze dwie zawodniczki tej osady to wicemistrzynie w konkurencji dwójek. Najbardziej doświadczona Karolina Naja dorzuciła w ten sposób kolejne dwa medale igrzysk. Poprzednie dwa wypływała w Rio de Janeiro. Imponujący dorobek.

Trener Tomasz Kryk i jego podopieczne bardzo ciekawie opowiadają o dochodzeniu do sukcesu. Oprócz czysto sportowych aspektów bardzo istotne było stworzenie grupy, która dobrze się czuje w swoim towarzystwie. Cztery charaktery, różne temperamenty spoić w jeden sprawny organizm nie było łatwo. Ale się udało i teraz można myśleć o zwiększeniu stawki w Paryżu. Trener na gorąco po wyścigu mówił bardzo dużo o koniecznych zmianach organizacyjnych w całej dyscyplinie.

Zmiany są potrzebne, żeby na kolejnej olimpiadzie do zdobytych dotychczas 22 medali srebrnych i brązowych można było nareszcie dopisać mistrzostwo olimpijskie.

Dzięki świetnemu finiszowi i aż czterem złotym medalom w lekkiej atletyce 17. lokata w klasyfikacji ogólnej na dzień przed zgaszeniem znicza wygląda całkiem nieźle. I pozwala zapomnieć o tym, że w niektórych dyscyplinach wyniki były znacznie słabsze od planowanych.

Czytaj też: Niechciane igrzyska

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną