Ludzie i style

Facetów rzymskie wakacje

O tym głośno w sieci: każdy mężczyzna myśli codziennie o Imperium Rzymskim

Jak często współcześni mężczyźni myślą o Cesarstwie Rzymskim? Bardzo często. Jak często współcześni mężczyźni myślą o Cesarstwie Rzymskim? Bardzo często. INSTAGRAM.COM/GAIUSFLAVIUS
Kiedy pozna się starożytny Rzym, jego wpływy widać wszędzie.

Jak często myślisz o Cesarstwie Rzymskim? Takie pytanie poradziła zadać swoim mężom i chłopakom szwedzka influencerka. W 2022 r. Saskia Cort pokazała zrzuty ekranu swoich rozmów ze znajomymi mężczyznami. W jednej z serii konwersacji zapytała, jak często myślą o Cesarstwie Rzymskim. Odpowiedzi mocno ją zaskoczyły.

W 2023 r. to samo pytanie, przetłumaczone na angielski, wiralowo podbiło świat mediów społecznościowych. Rezultat zgodnie z obietnicą z postu okazał się zdumiewający. Odpowiedź brzmiała: „bardzo często”. TikToka i Instagram zalały odpowiedzi zaskoczonych tym pytaniem mężczyzn, którzy po krótkim namyśle odpowiadali: raz w tygodniu. Albo: kilka razy dziennie.

Fenomen „mężczyzn rozmyślających o Cesarstwie Rzymskim” domagał się szybkiego wyjaśnienia. Sam w pierwszej chwili uznałem, że musi chodzić o jakąś pomyłkę, i faceci wcale nie myślą o Imperium Romanum, tylko Imperium z „Gwiezdnych wojen”. Ale nie, faktycznie chodziło o starożytny Rzym, przy czym klucz popkulturowy okazał się tu bardzo istotny – ów okres jest dość często przedstawiany w fikcji. Przepytywani mężczyźni wskazywali na ogrom ciekawostek, nad którymi mogą rozmyślać – od polityki przez filozofię aż po technikę budowy dróg. Albo korzystając z toalety, być wdzięcznym starożytnym rzymianom za wynalazek kanalizacji. Niektórzy demonstrowali nawet swoje nawiązujące do Rzymu tatuaże.

Z perspektywy feministycznej zwrócono uwagę, że pozostający w związku z kobietą współczesny facet może myśleć o czymś tak abstrakcyjnym jak Cesarstwo, bo nie kłopocze się rozmyślaniem o rzeczach niezbędnych do codziennego funkcjonowania, np. o tym, co zrobić na obiad. Wskazywano też na polityczny wymiar tych mentalnych rzymskich wakacji – do tradycji Cesarstwa odwołują się USA.

Polityka 41.2023 (3434) z dnia 03.10.2023; Ludzie i Style; s. 101
Oryginalny tytuł tekstu: "Facetów rzymskie wakacje"
Reklama