Kapusta w kuchni ma swoje dwa momenty. Pierwszy – późną wiosną, kiedy na straganach pojawiają się młode, małe i delikatne główki. Szybko się grillują i pasują do surówek. Druga kapuściana chwila trwa późną jesienią i zimą. Kapusta nabiera wtedy dojrzałych rozmiarów. Głowy są wielkie, a liście twardsze. To czas, kiedy w polskich domach przygotowuje się tradycyjny, gęsty bigos. Pomiędzy tymi momentami kapusta w naszych kuchniach jest niedoceniana i pomijana.
A przecież to warzywo, które jest tanie i łatwo je przechowywać. W warzywniaku znajdziemy kilka rodzajów kapusty: białą, włoską z karbowanymi liśćmi, czerwoną i pekińską. Do grupy kapust również zalicza się brukselkę czy jarmuż. Kapusta to źródło żelaza, magnezu, fosforu. To prawda, że kapustę w posiłkach pomija się czasem ze względu na to, że może u niektórych powodować niekomfortowe wzdęcia. Jest na to rada. By wyeliminować lub osłabić nieprzyjemności, trzeba pamiętać o odpowiednich przyprawach. Do takich zaliczyć można kumin, kminek, cząber, asafetydę, imbir czy cynamon.
Wiele z nich znajdziemy w mieszance curry, która przyda się do przyrządzenia białej kapusty w ostrym sosie. Curry na mleku kokosowym to popularna potrawa. Wegańskich wersji jest wiele, bo w tym sosie może znaleźć się każde warzywo. Dlaczego więc nie sezonowa, biała kapusta?
Podczas zapiekania sos gęstnieje, robi się jedwabisty i intensywny, słodkawy w smaku. Kapusta zaś mięknie i wręcz rozpływa się w ustach, a najlepsze są jej przypalone, chrupiące brzegi.
Curry z kapustą podawaj z ryżem, komosą ryżową lub ulubioną kaszą. Najlepiej smakuje gorące, prosto z piekarnika. Świetnie rozgrzewa. Jeśli chcesz wzbogacić danie w proteiny, dodaj pokrojoną kostkę tofu lub ugotowaną soczewicę.
***
Składniki:
½ głowy białej lub włoskiej kapusty
2 łyżki oleju
1 cebula lub kawałek pora
2 ząbki czosnku
3 cm imbiru
Po jednej łyżeczce: kurkumy, kuminu, ulubionej mieszanki curry, słodkiej papryki i cukru
½–1 łyżeczki ostrej papryki
2 liście limonki kafir
3 łyżki sosu sojowego
1 łyżka przecieru pomidorowego
500 ml mleczka kokosowego
500 ml bulionu warzywnego lub wody
szczypta soli
sok z ½ cytryny lub limonki
kolendra
Sposób przygotowania:
• Kapustę pokrój na ćwiartki lub mniejsze łódeczki.