Ludzie i style

Drama z torebką

Drama z torebką: im większą, tym lepszą. Tak torbiszcza podbiły świat mody

Taka torebka nie jest już dodatkiem, lecz równoprawnym elementem stroju. Taka torebka nie jest już dodatkiem, lecz równoprawnym elementem stroju. EAST NEWS
Najmodniejsza torebka sezonu? Każda, byle duża. Im większa, tym lepsza, zwłaszcza jeśli wypchana dziesiątkami mniej lub bardziej niezbędnych osobistych przedmiotów.

To sprawka Miu Miu, młodszej siostry Prady. Modelki taszczyły po jej paryskim wybiegu torby wypchane butami, dżinsami czy kąpielówkami. U Bottegi Venety znalazło się w nich miejsce także na zrolowane gazety, a u Balenciagi wypadały z nich klucze i breloki. I jeszcze hiszpańskie Loewe: pogięte niczym trójwymiarowe puzzle (wzór dla tej marki charakterystyczny) torbiszcze stanowiło clou stylizacji.

W Polsce – podobnie. – Hitem jest zakładana na ramię obszerna torba codziennego użytku, praktyczna i funkcjonalna, często prosta wizualnie, a dzięki temu pasująca do wszystkiego. W takie torby klientki chętnie dziś inwestują – mówi Aleksandra Szol, szefowa e-commerce i marketingu sklepów Eobuwie i Modivo. Jak twierdzi, ich sprzedaż wiosną i latem wzrośnie jeszcze bardziej. Powód? Wakacje, pikniki, wyjazdy weekendowe, ale też – jak mówi Szol – nowe modele: z elementami z siatki, z przezroczystościami i ogólnie: lżejsze.

Taka torebka nie jest już dodatkiem, lecz równoprawnym elementem stroju. Jednocześnie tym trendem moda paradoksalnie przypomniała podstawową funkcję torby – nie symbolu statusu czy ozdoby, lecz po prostu przedmiotu służącego do noszenia innych przedmiotów. Zdaniem Miucci Prady chodzi także o zwykłą „radość życia” i nieprzejmowanie się takimi rzeczami jak bajzel w torebce.

Zalet takie torby mają wiele. Są też jednak wady. Nie da się szybko znaleźć telefonu, wyłowienie z jej dna portfela zajmuje siedem minut, a w restauracji torba potrzebuje oddzielnego krzesła, bo o zostawioną na podłodze kelner będzie się potykał. Co gorsza, duża, wypchana torba musi swoje ważyć. Gdy za dużo, zdaniem fizjoterapeutów i lekarzy, może się to skończyć bólem pleców, wadami postawy, a nawet niedokrwieniem kończyn, zapaleniem kaletki podbarkowej i trwałymi zmianami zwyrodnieniowymi.

Polityka 9.2024 (3453) z dnia 20.02.2024; Ludzie i Style; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Drama z torebką"
Reklama