Zanim sięgniesz po papierosa

Denat z filtrem
Amerykańskie koncerny tytoniowe zaskarżyły do sądu decyzję nakazującą umieszczanie na opakowaniach papierosów drastycznych zdjęć, które mają zniechęcać do palenia. W Polsce takie ostrzeżenia pojawią się w maju przyszłego roku. Czy będą skuteczne?
Ustawodawcy liczą na to, że obrzydliwe zdjęcia zmienią społeczny wizerunek palacza - z seksownego kowboja na mało atrakcyjnego kawalera z gnijącymi zębami.
Getty Images/Flash Press Media

Ustawodawcy liczą na to, że obrzydliwe zdjęcia zmienią społeczny wizerunek palacza - z seksownego kowboja na mało atrakcyjnego kawalera z gnijącymi zębami.

Ostrzeżenie: Papierosy wywołują śmiertelne choroby płuc.
Forum

Ostrzeżenie: Papierosy wywołują śmiertelne choroby płuc.

Wkrótce Amerykanie znajdą na opakowaniach papierosów zdjęcia przedstawiające np. mężczyznę oddychającego przez rurkę tracheotomijną, pacjenta podłączonego do respiratora – a nawet denata. Koncerny tytoniowe już przeciwko temu protestują, zaniepokojone argumentami, że nowe etykiety skłonią do porzucenia papierosów pół miliona osób. Nigdzie jednak nie znajdziemy wyjaśnienia, w jaki sposób i na jakiej podstawie oszacowano tę liczbę. W budzącej wiele emocji debacie głos zabrali również naukowcy. Wielu z nich wątpi w skuteczność makabrycznych obrazków.

FDA przygotowała 36 zdjęć, które pokazano 18 tys. osób i poproszono o ocenę. Uczestnicy badania odpowiadali na przykład na pytanie: „Które zdjęcie najbardziej zapadnie Ci w pamięć?”, oraz deklarowali, jakie emocje odczuwają oglądając poszczególne obrazki. Na tej podstawie wybrano ostatecznie dziewięć zdjęć, które od września przyszłego roku trafią na opakowania papierosów w USA. Naukowcy zwracają jednak uwagę, że badanie FDA nie sprawdzało, czy po obejrzeniu zdjęć respondenci faktycznie rzucili palenie.

Nie taki strach straszny

W skuteczność drastycznych zdjęć nie wierzy dr Carol Tavris, współautorka popularnej również w Polsce książki „Błądzą wszyscy (ale nie ja)”. W czerwcu na łamach ScienceInsider, blogu tygodnika „Science”, oświadczyła, że badania z zakresu psychologii od lat systematycznie wskazują na brak skuteczności komunikatów, które opierają się na straszeniu odbiorców. Ludzie szybko przyzwyczają się do zastraszaczy, czasem wręcz ze skutkiem dokładnie odwrotnym do oczekiwanego. Tavris dodaje, że obecnie mamy dużą tolerancję na makabryczne sceny – wystarczy pójść do kina lub włączyć telewizor, aby zobaczyć obcięte głowy. Obraz, który początkowo budzi obrzydzenie, po wielokrotnym obejrzeniu przestaje oddziaływać na nas w tak silny sposób. Dochodzi do poznawczego procesu zwanego habituacją, czyli stopniowego zanikania reakcji na powtarzający się bodziec.

Wygląda na to, że nie tylko habituacja może zniweczyć plany urzędników. Naukowcy wymieniają kolejne problemy, np. wystąpienie mechanizmu redukcji dysonansu poznawczego. Dysonans taki to nieprzyjemne uczucie napięcia psychicznego, które występuje wtedy, gdy doświadczamy dwóch niezgodnych ze sobą sądów, np. chcemy pączek, bo jest pyszny, a jednocześnie nie chcemy go, bo jest tuczący. Doświadczamy zatem sprzeczności, a ta wywołuje napięcie motywacyjne – musimy szybko podjąć jakąś decyzję prowadzącą do redukcji dysonansu. Możemy na przykład pomyśleć sobie: potrzebuję węglowodanów, żeby mieć siłę na wieczorny jogging – i zjeść pączek.

Jak to się ma do opakowania papierosów ze zdjęciem raka płuc? Wyobraźmy sobie taką scenkę: palacz wyjmuje papierosa i spostrzega drastyczne zdjęcie. Uświadamia sobie, że palacze to głupcy, którzy na własne życzenie rujnują sobie zdrowie. Zaraz jednak spostrzega własną dłoń trzymającą papierosa i już dysonans gotowy: mamy dwa sprzeczne elementy – postawę „papierosy palą głupcy” i zachowanie „ja palę papierosy”. W tej sytuacji dysonans najłatwiej zredukować zaprzeczając pierwszemu sądowi. Zamiast myśleć „papierosy palą głupcy”, palacz prędzej stwierdzi, że obrazek jest głupi. Wydaje się więc wysoce prawdopodobne, że nowe opakowania papierosów będą przez palaczy wyśmiewane, krytykowane lub po prostu lekceważone.

Taką tendencję można już zauważyć, czytając komentarze w Internecie na temat nowego rozporządzenia polskiego Ministerstwa Zdrowia. Gros z nich to głosy oburzenia (np. „Przestańcie traktować naród jak dzieci”, kruk51), podejrzliwości („Gdzieś słyszałam, że wyszło na jaw, że zdjęcia, które są na papierosach w Brazylii, to zwykłe przypadki kliniczne, ale wcale nie palaczy”, anna), lekceważenia („Jedyna zmiana jaką wieszczę to powrót papierośnic do powszechnego użycia”, antypaladyn) lub ironii („Jeeee będę częstował kolegę: – Chcesz denatka? – A nie dzięki mam respiratorka”, showmessage).

„Dysonans to fenomen o dużej sile działania. Wyjaśnia, dlaczego ludzie nie przestają robić rzeczy, które im szkodzą, i wciąż uważają się za mądrych” – podkreśla Tavris w ScienceInsider. Dodaje, że największą potrzebę walki z dysonansem będą mieli ci palacze, którzy już kiedyś próbowali rzucić, ale im się nie udało.

Czytaj także

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną