Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Techno echo. Przegląd nowości technicznych

Lornetka Canona 10x30 IS powiększa tylko 10-krotnie, ale dzięki wspaniałej stabilizacji obrazu nadaje się do obserwacji gwiazd. Lornetka Canona 10x30 IS powiększa tylko 10-krotnie, ale dzięki wspaniałej stabilizacji obrazu nadaje się do obserwacji gwiazd. Materiały promocyjne
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Ten ultrabook Toshiby jest stworzony głównie z myślą o kinomanach, którzy oglądają na swoim komputerze wiele filmów. Jego matryca ma 14,4 cala i rozdzielczość 1792x768 pokseli.Materiały promocyjne Ten ultrabook Toshiby jest stworzony głównie z myślą o kinomanach, którzy oglądają na swoim komputerze wiele filmów. Jego matryca ma 14,4 cala i rozdzielczość 1792x768 pokseli.

Cenna stabilizacja

Nie każdego obserwatora nieba lub ptaków stać na wydatek kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych, a tyle kosztują wysokiej klasy, profesjonalne lornetki uznanych producentów. Tak się jakoś składa, że u obserwatorów dalszej i bliższej przyrody zwykle się nie przelewa i kupując sprzęt muszą szukać kompromisów. Lornetka Canon 10x30 IS jest niegłupim rozwiązaniem. Choć z powiększeniem x10 nie wzruszy może profesjonalnych astronomów, szybko okaże się, że świetnie działający, wyrafinowany system stabilizacji obrazu rekompensuje wspomniany parametr. Gwiazdy i planety nie będą już pląsać po niebie. Obiektyw o średnicy 30 mm do gigantów nie należy, ale że wykonano go z wysokiej jakości szkieł (inne szkła też), obraz jest ostry i jednakowo jasny na całej powierzchni kadru. Lornetka jest też niewielka (127x150x70 mm) i lekka (600 g). Cena – około 1500 zł.

 

Ultrabook dla kinomanów

Osoby, które swoich laptopów czy ultrabooków używają regularnie do oglądania filmów, z pewnością zauważyły, że w przypadku wielu superprodukcji wykorzystują one efektywnie zaledwie część powierzchni matrycy. Format obrazu filmowego różni się znacząco od jej formatu, co oznacza, że obraz wyświetlany jest między dwoma czarnymi pasami. Dotyczy to zwłaszcza często najwspanialszych, filmowanych obiektywami anamorficznymi produkcji w formacie 2,35:1. Takich właśnie koneserów ma zapewne na myśli Toshiba, która włącza do swojej oferty ultrabook Satellite U840W (U845W w USA) z matrycą o przekątnej 14,4 cala i niespotykanej rozdzielczości 1792×768 pikseli.

Polityka 34.2012 (2871) z dnia 22.08.2012; Nauka; s. 59
Reklama