Amber Gold nie jest pierwszym ani ostatnim pomysłem, jak wykorzystać naszą naiwność, chciwość, instynkt stadny. Na każdym kroku można znaleźć finansowe oferty kuszące nadzwyczajnymi zyskami. Nie stronią od nich nawet banki.
Ofiary Amber Gold łączy jedna cecha: wszyscy prowadzili domorosłą inżynierię finansową.
„Najważniejszą reformą ograniczającą zasięg nepotyzmu w kraju jest sprywatyzowanie wszelkich spółek” – napisał Leszek Balcerowicz. Naprawdę?
Masowe pielgrzymki piesze z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny dotarły do Częstochowy. W sierpniu pielgrzymi udali się też na obchody święta Matki Bożej Częstochowskiej. O co modlą się pątnicy?
Sześć zarzutów, m.in. dotyczące prowadzenia niezgodnej z prawem działalności parabankowej, fałszowania dokumentów i nieskładania sprawozdań finansowych, usłyszał w gdańskiej prokuraturze Marcin Plichta.
Stanisław Kalemba, nowy minister rolnictwa, ogłosił, że od 2014 r. rolnicy zaczną płacić podatek dochodowy. Czy oznacza to, że państwo wreszcie zacznie traktować rolników podobnie jak innych przedsiębiorców?
Co zostanie z wizyty patriarchy Cyryla? Przede wszystkim symboliczne gesty.
Tonący balkonu się chwyta. Założyciel Wikileaks Julian Assange przez ponad rok walczył z wnioskiem o ekstradycję z Wielkiej Brytanii do Szwecji, gdzie jest podejrzewany o gwałt i molestowanie seksualne.
Mimo że już prawie ćwierć wieku temu rozstaliśmy się z socjalizmem, nadal natykamy się na obszary żywcem przeniesione z PRL. Trzymają się zadziwiająco dobrze.
Co sprzedać żeby przeżyć? Najbardziej zdesperowani oferują własne nerki, fragment wątroby, szpik... Ostatnio takimi anonsami najbardziej interesują się agenci CBŚ.
Żyjemy w kulturze nadmiaru. W powodzi rzeczy, gadżetów, masowej produkcji. I to rodzi trend przeciwny – kulturę umiaru, ostentacyjną antykonsumpcję. A kryzys jej sprzyja.
Paczka papierosów domowej roboty kosztuje 1,50 zł. Trudno się więc dziwić, że w Polsce ruszyło masowe skręcanie.
Zakopane słynie z konserwatywnych przekonań i osobliwie liberalnej gospodarki. Ta mieszanka wyraźnie nie służy miastu.
Kinga Dunin, socjolog medycyny, wykładowczyni na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, o trójkącie bermudzkim lekarz–pacjent–system NFZ, w którym przepadają nie tylko pieniądze i ludzkie zdrowie.
Na zbożowym rynku państwowy Elewarr to ciągle gracz numer 1. Kontroluje go Agencja Rynku Rolnego. A po wybuchu afery taśmowej także Centralne Biuro Antykorupcyjne, które sprawdza w firmie nie tylko zarobki i powiązania zarządu z prominentnymi działaczami PSL, lecz także interesuje się cenami skupu.
20 lat temu rozpadła się Czechosłowacja – wzorowo. Obyło się przecież bez przemocy, a Czesi i Słowacy są nadal z podziału zadowoleni. Nie ustalili tylko, czy ten aksamitny rozwód w ogóle miał sens.
Ścigając gangi narkotykowe Brazylijczycy przespali narodziny potwora, który jest po wielekroć bardziej niebezpieczny.
Od wieków paliło się tu haszysz z fajek wodnych. Młodzi Izraelczycy wolą skręty z marihuaną domowej produkcji. Coraz mocniejszą, droższą i rozprowadzaną przez gangi.
XVI-wieczną Francją wstrząsały krwawe wojny religijne. Ich bestialskim apogeum była noc św. Bartłomieja w sierpniu 1572 r. Ofiarą masakry urządzonej przez katolików padło 4 tys. hugenotów. Do dziś nie wiadomo, kto był inspiratorem tej jatki.
Rozmowa z prof. Robertem Weinbergiem z Massachusetts Institute of Technology o tym, czy nauce uda się w końcu pokonać raka.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych) urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Czy wśród ekshumowanych na Powązkach kości więźniów politycznych zabitych w latach 1944–56 znajdziemy szczątki bohaterów? Wszystko zależy od rodzin, a w zasadzie ich genów.
W greckim dramacie psychologicznym „Alpy” – jednym z najdziwniejszych i najbardziej niepokojących filmów ostatniego sezonu – chodzi o cenę, jaką się płaci za manipulację.
Jeśli na ekranie zderzają się m.in. Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Chuck Norris, Bruce Willis i Jet Li, spodziewać się można trzęsienia ziemi. I rzeczywiście...
Warszawa zamieni się wkrótce w centrum kultury żydowskiej.
Z opowieści o bazie wojskowej w Iraku zmienia się w conradowską podróż do jądra ciemności.
Tytuł wystawy niemal szyderczo podkreśla częste wyalienowanie dzisiejszych twórców i towarzyszące ich pracy poczucie, że nawet jeśli mają coś ważnego do przekazania, to zainteresowanych tym jest niewielu.
Powieść „Nie ma takiego miasta” jest trzecią i zdecydowanie najlepszą częścią cyklu kryminalnego ze stołecznym komisarzem policji Adamem Nowakiem.
Książka kipi od gwałtownych polemik i intelektualnej zapalczywości.
W złożonym z dziesięciu tekstów zbiorze powracają postaci znane m.in. z tomów „Czerwona gorączka” i „Aparatus”.
Zeszłoroczny projekt Instytutu Adama Mickiewicza, stworzony specjalnie z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, staje się projektem stałym.
Niezwykła gratka dla miłośników bluesa i rocka. Materiał tu zapisany krążył wcześniej na bootlegach, ale...
Podwójna, dwupłytowa dawka doskonałej muzyki. Do tego liczna grupa występujących gościnnie muzyków.
Land art, czyli sztukę ziemi, wymyślili Amerykanie ponad pół wieku temu. Już dawno stworzyli wzorcowe prace, zdążyli się nimi nacieszyć i niemal o nich zapomnieć. Za to dziś ów kierunek sztuki robi się coraz bardziej popularny w Polsce.
Nie wierzę w wakacyjne wyjazdy z przyjaciółmi. Co dobre dla studentów, wyjdzie bokiem dorosłemu.
Po wyczerpującej przebieżce po kilku europejskich miastach Woody’emu Allenowi wyraźnie zaczyna brakować tchu. Jego najnowsza surrealistyczna produkcja „Zakochani w Rzymie” jest tylko zręcznym powtórzeniem ogranych tematów i odpoczynkiem przed kolejnym wyzwaniem.
Anglicy bez kompleksów pokazują cienie swej najnowszej historii. Także w osiągających dużą popularność serialach.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Magicznie odmładza celebrytki, zmienia wodę w wino i sprawia, że przedmioty znikają lub się pojawiają. Ćwierć wieku temu dwóch braci wymyśliło Photoshopa – program komputerowy, który na zawsze zmienił popkulturę.
Starość, kurz i nuda – z tym większości młodych ludzi kojarzą się koncerty muzyki poważnej. Aby odzyskać ich sympatię, filharmonie coraz częściej z tej powagi rezygnują.
Do Polski sprowadzamy coraz więcej oliwek. Uczymy się ich smaków.
Przez kraj przetoczyły się dwie afery związane ze złotem.
Zajrzałem dziś do swojego specjalnego pudełka, w którym odkładam bilety kolejowe, by je potem mógł rozliczyć księgowy. Święci anieli! To ja tyle jeżdżę?
Z blisko 40-metrowej betonowej wieży obserwacyjnej widać po horyzont młody las. Gdzieniegdzie górują nad nim kępy buków i dębów. Przetrwały dziwnym trafem szalejący tutaj w 1992 r. pożar.