Świat

Bogaty jak mormon

Świątynia Salt Lake City - istotne miejsce dla amerykańskich mormonów. Świątynia Salt Lake City - istotne miejsce dla amerykańskich mormonów. GEORGE FREY/REUTERS / Forum

Nowym prezydentem USA ma szanse rozstać mormon, więc finanse Kościoła Chrystusowego Świętych Dnia Ostatniego znów rozpalają emocje. Mormoni sami szacują, że jest ich na globie ok. 14 mln, a więc niewielu, choćby w porównaniu z anglikanami (80 mln), a co dopiero z katolikami łacińskimi (ponad miliard). A jednak ta niewielka wspólnota jest finansową potęgą nawet w porównaniu z Kościołem rzymskokatolickim. Profesor Uniwersytetu Tampa socjolog Ryan Cragun, wespół z dziennikarzami Agencji Reuters, wziął pod lupę dostępne dokumenty finansowe dotyczące Kościoła mormońskiego, by zgłębić tajemnicę tego sukcesu. Nie jest to łatwe, bo mormońskie finanse nie są zbyt przejrzyste, zwłaszcza w USA, gdzie żyje ponad połowa wyznawców.

Z analiz wyszło, że roczne przychody Kościoła sięgają 7 mld dol. To głównie dziesięciny wpłacane przez szczególnie lojalnych członków od ich dochodów oraz darowizny. Wartość kościelnego majątku – należących do mormonów świątyń, domów spotkań, rancz, gospodarstw rolnych, galerii handlowych – wynosi co najmniej 35 mld, ale może być znacznie wyższa. Najchętniej płacą na Kościół mormoni z USA, gdzie mormonizm powstał w XIX w.

Statystycznie amerykańscy mormoni są bogatsi niż przeciętny Amerykanin. A ich Kościół bogactwo zawdzięcza ­także bogaczom takim jak Mitt Romney. Płacą miliony, dostają prestiżowe miejsca we wspólnocie. Znajdziemy wśród nich biznesmenów z najwyższej półki, jak miliarder Jon Huntsman senior czy J.W. Marriott junior z rodu hotelarzy. Sam Romney wpłacił na Kościół za ostatnie wykazane dwa lata 4,1 mln dol.

Polityka 34.2012 (2871) z dnia 22.08.2012; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną