Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Kantorzy i Kantor

Warszawa Singera 2012

materiały prasowe
Warszawa zamieni się wkrótce w centrum kultury żydowskiej.

W rejonie placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, na Muranowie, a także w knajpkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze zabrzmią dźwięki muzyki klezmerskiej, synagogalny śpiew oraz tradycyjne piosenki. Artyści przeniosą widzów w klimat przedwojennej Warszawy, ale także zaprezentują współczesną sztukę. Zaśpiewa wokalista gospel Joshua Nelson oraz trzej kantorzy Alberto Mizrahi, Benzion Miller i Yaakov Lemmer w towarzystwie Chóru Sifthey Noham z Jerozolimy. Tradycyjne żydowskie techniki gry na skrzypcach zaprezentuje Deborah Strauss w duecie z grającym na mandolinie Jeffem Warschauerem. Zobaczymy Theresę Tovę, diwę jidysz, która przyjedzie do stolicy ze spektaklem muzycznym „Bella. The Colour of Love”. W żydowskim repertuarze usłyszymy również polskie wokalistki – Kayah i Justynę Steczkowską. Na czas festiwalu zaplanowano także premierę sztuki Pawła Passiniego „Kukła. Księga Blasku”, inspirowaną tekstami kabalistycznymi oraz twórczością Tadeusza Kantora. Do Warszawy przyjedzie po raz pierwszy izraelski Nephesh Theatre z przedstawieniami „Schneider and Schusters” i „Gimpel the Fool” opartym na opowiadaniu Isaaca Singera.

Festiwalowi towarzyszyć będą projekcje filmów i wystawy, a także warsztaty i wykłady poświęcone żydowskiej kulturze, historii oraz kuchni.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Warszawa 25 sierpnia – 2 września

Polityka 34.2012 (2871) z dnia 22.08.2012; Afisz. Premiery; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Kantorzy i Kantor"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Ciche choroby. Depresję oswoiliśmy, ale innych kryzysów się wstydzimy

Depresja stała się medialna, i to dobrze, ale medialność powoduje, że właściwie dopuszczamy tylko jedną wersję tej choroby. Warto wydobywać z cienia także inne typy kryzysów psychicznych – mówi Agnieszka Jucewicz, dziennikarka, autorka książek o tematyce psychologicznej.

Joanna Podgórska
12.11.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną