Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Kantorzy i Kantor

Warszawa Singera 2012

materiały prasowe
Warszawa zamieni się wkrótce w centrum kultury żydowskiej.

W rejonie placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, na Muranowie, a także w knajpkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze zabrzmią dźwięki muzyki klezmerskiej, synagogalny śpiew oraz tradycyjne piosenki. Artyści przeniosą widzów w klimat przedwojennej Warszawy, ale także zaprezentują współczesną sztukę. Zaśpiewa wokalista gospel Joshua Nelson oraz trzej kantorzy Alberto Mizrahi, Benzion Miller i Yaakov Lemmer w towarzystwie Chóru Sifthey Noham z Jerozolimy. Tradycyjne żydowskie techniki gry na skrzypcach zaprezentuje Deborah Strauss w duecie z grającym na mandolinie Jeffem Warschauerem. Zobaczymy Theresę Tovę, diwę jidysz, która przyjedzie do stolicy ze spektaklem muzycznym „Bella. The Colour of Love”. W żydowskim repertuarze usłyszymy również polskie wokalistki – Kayah i Justynę Steczkowską. Na czas festiwalu zaplanowano także premierę sztuki Pawła Passiniego „Kukła. Księga Blasku”, inspirowaną tekstami kabalistycznymi oraz twórczością Tadeusza Kantora. Do Warszawy przyjedzie po raz pierwszy izraelski Nephesh Theatre z przedstawieniami „Schneider and Schusters” i „Gimpel the Fool” opartym na opowiadaniu Isaaca Singera.

Festiwalowi towarzyszyć będą projekcje filmów i wystawy, a także warsztaty i wykłady poświęcone żydowskiej kulturze, historii oraz kuchni.

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Warszawa 25 sierpnia – 2 września

Polityka 34.2012 (2871) z dnia 22.08.2012; Afisz. Premiery; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Kantorzy i Kantor"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną